لطفاً درست بهانه‌سازی کنید!

اکنون که قلم به دست گرفته و انشای خود را درباره‌ی بهانه‌سازی‌های باحال شروع می‌کنم، اندکی از نیمه‌شب ۲۲ شهریور ۹۹ گذشته است. البته واضح و مبرهن است که امسال (البته با پیشواز چندماهه!) یکی از باحال‌ترین سال‌های تاریخ برای تحصیل بوده است و یک جورایی همه‌چیز دست به دست هم داد تا کلاً مدرسه هوا شود.

در این بین اتفاقاتی که به دنباله‌ی مدرسه چسبیده است هم تکان‌تکانی خوردند و کم‌کم به هوا رفتند. از امتحان نهایی و کنکور و آزمون تیزهوشان بگیر و همینجوری بیا تا مرحله دوم المپیادهای علمی و ادبی. البته مدت‌هاست که المپیادها هوایی شده و دیگه شخصیت سابقش رو نداره، اینکه سرش کجا گرمه، فقط خدا عالمه :\

اما تو همین هوایی شدن‌ها، باشگاه خواص تصمیم گرفت ادای حسنی را درآورده و جمعه به مکتب برود. با اینکه بعد از کلی دست‌انداز قرار بود ۱۵ شهریور نتایج قطعی مرحله دوم اعلام بشه، یهو ۲۱ شهریور گفتن تا حالا که نشده، اقلاً چند خطی بهونه جور کنیم که چند روز دیگه هم نشد، کسی نگه اینا کجا خوابیدن و نگرانمون نشه.

اول عکس حرکت محیرالعقول سایت باشگاه (ر.ک. پی‌نوشت ۱) رو ببینید تا بعد با هم بریم سراغ این بیانات گهربار:

اگه تونستی بخونیش و پرچ‌های مبارکت هنوز از هم نپاشیده، بهت تبریک می‌گم، تو خیلی محکمی! حالا بریم با هم متن اصلی رو هم بند به بند بررسی کنیم که دیره و وقت نداریم.

بند صفرم!

بهترین بند این بیانیه است، اون پوزش نوشتن یعنی بالاخره فهمیدید که خیلی دیر کردید.

بند اول:

تصحیح و اعلام نتایج سمپاد و المپیاد کاریه که بیشتر از ۳۰ سال سابقه داره، یعنی شما می‌خواید بگید اون کارهای قبلی با این سابقه وقتش بود بازنشسته بشه و حالا دوباره شما تصحیح و اعلام نتایج رو کشف کردید که اینقدر بزرگش می‌کنید؟ باباجان هر معلم دلسوزی به خوبی با این مراحل آشناست، دمتون گرم و دستمریزاد که دارید زحمت می‌کشید، اما تو تصحیح چند صد تا برگه در هر رشته دیگه “تقریباً” کجاشه که در یک بند دو بار نوشتی و هنوز هیچی رو مطمئن نیستی؟ نویسنده جان اگر خودت کوچیکی بهتره از تجربه‌ی آدم بزرگ‌ها و قدیمی‌های باشگاه و سمپاد استفاده کنی. اون‌ها سال‌ها این مسیر رو بدون خطا طی کردن و می‌دونن در این مواقع باید چی کار کرد!

بند دوم:

ما رو سیاه کردی؟! می‌خوای به ۴۰ نفر (فقط همین) دانش‌آموز که تمام سوابقشون در سناد و مدرسه و استان و … هست زنگ بزنی، دیگه این همه آرتیست‌بازی نداره. اصلاً تلفن نداری و مسئولش نیست و کرونا نمی‌ذاره کار خودت رو درست پیش ببری، خیلی ساده لیست رو بذار تو همین ابرسامانه‌ی بدون اشکالت که همه ببینن و خودشون زنگ بزنن. بهونه آوردی، اما از سر گشادش داری می‌زنی [سر گشادش فحش نیست، اینجا رو بخون]

بند سوم:

صدای این شاهکار برنامه‌ریزی‌ات رو در نمی‌آوردی، خیلی شیک‌تر بود. چهارشنبه شب یک لیستی در ناکجا منتشر کردی که معلوم نیست توسط کی هوا رفته (ما که فقط تهرانش رو دیدیم و هنوز هم خیلی از استان‌ها ندیدن) بعد انتظار داشتی همه شنبه صبح از کل کشور خودشون رو برسونن و امتحان بدن! چند ماه گذشته خواب بودی و وضعیت دنیا رو ندیدی؟

باز دمت گرم که رویا پرداز خوبی هستی و انتظار داری بچه‌ها شنبه از روی هوا نتیجه‌ی خودشون رو حدس بزنن (چون تا الآن که تقریبا صبح شنبه شده، نتایج همون ۸۰ نفر به صورت رسمی منتشر نشده) و بعد #کرونا رو شکست بدن و دوشنبه صبح از بندرعباس و مشهد و شیراز و تبریز خودشون رو سالم به تهران برسونن که یک آزمون بانشاط و آموزنده رو برگزار کنن؟!

بند چهارم:

جان من بگو این بند رو “فقط براش شوخی” نوشتی! کدوم شایعه‌ای می‌تونه نذاره شما برگه‌ها رو صحیح و نتایج رو اعلام کنی. اصلاً بیا در گوش خودم بگو چی بنویسن، کار زودتر تموم میشه؟ شما که اینقدر حرفه‌ای تحلیل می‌کنی، شاید می‌دونی چی بنویسن نتایج کنکور امسال اعلام نمیشه یا چطور شایعه‌ای بسازیم تا باعث بشه زمستون امسال هوا گرم و آفتابی باشه؟

عزیز من دیگه سر گشاد رو بی‌خیال، شما انگار فضای مجازی رو خیلی‌خیلی جدی گرفتی. نکنه خبرهایی که تو کانال و سایت آیریسک بالا میاد، حواس شما رو پرت می‌کنه و نمی‌ذاره کارها پیش بره؟ می‌خواهید شب‌ها براتون موسیقی آرام پخش کنیم و صبح‌ها باسِ آهنگ رو بالا ببریم که انرژی‌تون نیفته؟ فقط شما یک جوری لابه‌لای اخبار سریع و مهمی که بالا می‌ذاری به ما بفهمون که چه‌جور شایعاتی با چه ساز و کاری تصحیح چند تا برگه رو متوقف می‌کنه؛ باشه؟ نخواستی یک سر بیا دفتر خودمون گپ بزنیم که این ترفند باحال رو ازت یادگاری داشته باشیم.

بند پنجم:

نمیشه همون ساختار دهه‌های هفتاد و هشتاد (به جز دو سه سال آخرش) رو دوباره کپی کنید؟ تو حافظه‌ی خیلی‌ها هست‌ها، همون رو میان براتون قشنگ پیاده می‌کنن به چه خوبی. من اولش فکر کردم دارید جای خوبی می‌رید، اما خودت نوشتی قراره تهش به جایکاه برسید؛ یهو فهمیدم که خدا به خیر کنه! اون موقع که دنبال جایگاه می‌گشتیم، این شد. حالا که جمعه‌ها میاییم و یک بیانیه می‌دیم تا به جایکاه برسیم . . .

بند آخر:

من منتقد دلسوز نیستم، اما تو این دو دهه‌ای که داشتم با المپیادی‌ها می‌چرخیدم، یک چیزهایی یاد گرفتم و بعدش یک چیزهایی دیدم که دل‌سوخته شدم. خیلی از بچه‌های المپیادی دلسوز و دغدغه‌مند هستند و اگر بهونه‌های درست و حسابی بیارید و ساده و درست بهشون بگید چه خبره، حتماً هواتون رو دارند که بتونید ساختار درست و حسابی رو پیاده کنید. امیدوارم خدا همراهتون باشه و شما آخر دوره‌ی مسئولیتتون دل‌شاد بشید و بچه‌ها هم بگن دمتون گرم.

یاحق


پی‌نوشت صفر: تمام متن بالا به مخاطب واهی نوشته شده و تمام مسئولین محترم روی جفت چشمان من جای دارند. احتمالاً این ربات‌های اجنبی سایت رو هک کرده‌اند و اون بیانیه رو دادن، وگرنه من این همه جسارت نداشتم که بخوام به شخص عزیزی پاسخ بدم (خلاصه که اگر بعداً با تغییر جهت وزش باد چیزی از من شنیدید، همون درسته و این نظرات من کلاً الکیه و جدی نگیرید)

پی‌نوشت ۱: بالاخره ما نفهمیدیم باشگاه قراره کجا اطلاع‌رسانی کنه؟ اون سایت قدیم چی شد؟ این ابرسامانه بدون اشکال کِی از راه رسید؟ هِی می‌گید باشگاه کانال تلگرام نداره و همه‌اش فِیکه، اما بعدش همه‌ی شایعات از همین‌ فِیک‌ها در میاد و هیچ‌کس هم انگار نه انگار . . .

دیدگاه‌ها (17)

حسین | ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۷

خیلی عالی نوشتین و دمتون گرم

نیما | ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰

به نام او

وقتی داشتم سال قبل واسه المپیاد ثبت نام میکردم نه خبری از کرونا بود و جز خود من کس دیگه ای بی برنامه نبود(باشگاه که به نظر من سلطان برنامه بود) وقتی لحظه ثبت نام رشته هایی که میخواستم شرکت کنم رو تو پنج ثانیه تغییر دادم گفتم مگه هست از من دقیقه نودی تر و پشت گوش انداز تر؟ گذشت و بدون هیچ برنامه و مطالعه و حتی هدف آزمون مرحله یک رو دادم و باشگاه رو که تو مرحله یک دیدم با خودم گفتم:(( چقدر خوبید شما!)) همش میگفتم که باشگاه حتی از خود آموزش پرورش هم با برنامه تر و منسجم تره
تو تفکرات خودم و سال تحصیلی دهم و به قول امروزی ها (خصوصا ورژن گیمرشون) نوب بودن تو دبیرستان و حال و هواش و درس ها و اتفاقات بزرگ مثل کنکور و بزرگ تر (از نظر من به دوستان کنکوری جسارت نشه) مثل المپیاد بودم که نمیدونم زمین دهن وا کرد و غول کرونا اومد یا مرزها دهن وا کردن و این غولو از چین قاچاق کردن
مدرسه ها بسته شد و خونه نشینمون کرد
بچه های ما شدن آش نخورده و دهن سوخته
شدن غذای نیم پخته که نه میشد از اول پختشون و نه پخته بودن که قابل خوردن باشن
منم یکی از برنج ها وسط دیگ مسی دانش آموزان کشور
اما این دیگ مسی از جنس آموزش و پرورش و باشگاه دانش پژوهان جوان زنگ زده (اونم از نوع سبز رنگش!)
البته میگن که زنگ مس اونو با ارزش می‌کنه و نشونه قدمت اون مسه ولی نمیدونن هرچه قدر این دیگ از بیرون عتیقه به نظر می‌رسه اما از درون کسی متوجه نیست که چه بلایی سر غذای توش میاد
درواقع باشگاه شده مار خوش خط و خالی که خوشگلیشو دیگران میبینن و نیششو دانش آموزان و معلمان
هرچقدر تو قرنطینه من به سوال من کیستم فکر کردم نزدیک شدم بهش فکر کنم باشگاه دور شد از این مفهموم
هر چقدر من فهمیدم باید چیکار کنم باشگاه گم کرد که باید چیکار کنه
حالا قصه بالا عوض شده بود
داشتم می‌دیدم از منم دقیقه نودی تر و بی برنامه تر وجود داره
ولی انتظار نداشتم چیزی که من بهش افتخار میکردم بشه این
باشگاه دانش پژوهان جوان!
حالا اینا از کجا سر درآورد؟
اولش اعلام نتایج مرحله اول که اعلام شد لو رفت باشگاه خودشو گم کرده
بعدش برنامه ریزی برای مرحله دوم که آزمونو انداخت اواخر تیر ماه (که با برنامه آموزش و پرورش برای شروع مدرسه ها از ۱۵ شهریور وحشتناک به نظر می‌رسید و شد!) بعد هرچقدر به نظر من شرایط آزمون خوب بود(حوزه آزمون و فاصله گذاری اجتماعی و…) روی برگه شرایط فرق داشت و سوالات حرف دیگه ای میزدن
حالا نم اصلی باشگاه از کجا درومد
همون چیزی که پیش بینی شده بود
مرحله کشوری چی میشه؟
حالا هم که میبینیم مدرسه ها باز شده و حتی نتایج اعلام نشده یک هفته هم که از موعد خود باشگاه گذشته
چه برسه به مرحله سوم و آزمونش و اتفاقات باقی مونده
فقط امیدوارم این نم ها نزنه سقف المپیاد و باشگاه رو خراب کنه که نشه تا دوره جدید هم ساختش
حرفم شبیه روضه زینب شد
ولی همون جوری که روضه خونا میگن روضه ما یک دهم رنج و سختی اونام نیست حرفای منم یک دهم سختی معملما دانش آموزان و اولیاشون نیست:/
در آخر هم بهتره آرزوی همیشگی خوب شدن اوضاع و دعای اینکه هرچی صلاحه اتفاق بیفته رو داشته باشیم گرچه که ایندفعه حتی تلاش برای درست کردنش هم دست ما نیست:)

که عشق آسان نمود اول، ولی افتاد مشکل ها

یاحق

رادمان | ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۷

ای کاش فقط نتایج دیر میومد سوالای مرحله ۲ امسال فاجعه بود فقط ۲ تا سوالش غلط بود به همین راحتی به شعور همه ی ما توهین می کنن و ما هم تقریبا هیچی نمی گیم اگر یه بار همه بهشون واکنش نشون بدن ممکنه اوضاع بشه فکر کنم طراح سوالای مرحله ۲ شب آزمون یا شایدم حتی صبح آزمون سوالارو طرح کرده بود وگرنه به معنای واقعی هیچکس نمی تونه اینقدر بد سوال طرح کنه…

نرگس عربده جو | ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۴

اگر حروف الفبا پلاستیکی قورت میدادم سوالات بهتری دفع میکردم.
اگر با دست تک تک برگه هارو تصحیح میکردم و با قاطر حامله ارسال میکردم دم در خونه ها زودتر نتایج اعلان میشد.
اگر سر دماغ پینوکیو موز برشته میکردم و جای مدال میدادم به بچه ها کمتر به شعورشون توهین میشد.

اَی خِداااا | ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۲

گفته بودن آخر هفته میدن نتایجو اما شایعه شده بود به دلیل احترام به روح شهدای یازده سپتامبر جمعه ندادن اما این اطلاعیه رو دادن که بدون تصحیح رو انجام دادن مونده بزارنش رو سایت

خدایا خودت ظهور کن | ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۳

دیشب کارتون سیمپسون ها نگاه می کردم ببینم توش به اومدن نتیجه ما اشاره شده یا نه

اشکان فدایی | ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۹

بقول شاعر آتیش زیر خاکستر حجاب الزامی آرامش قبل طوفان نظام اجباری مغزا تو اسقاطی دموکراسی افراطی

تارا | ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸

خیلی عالی و منصفانه بررسی کردین. کاملا درسته. برای من حتی اگه می نوشتن که ما خواب بودیم و یادمون رفته قابل پذیرش تر از این بهانه های بی اساس بود.همیشه دانش آموزانی وجود داشته اند که چند المپیاد قبول شده باشند ، همیشه شایعه پراکنی و انواع مشکلات نامبرده وجود داشته اند؛ هیچ کدام از دلایل بالا و حتی کرونا استدلال های محکمی برای تاخیر به وجود آمده نیستند، به هیچ وجه.

یکی | ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳

سر گشادش 🤣🤣

نرگس | ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۵

حرفهاتون کاملا صحیحه:)))))))دقیقا حرف دلم رو میزدید. عالیییییی. ممنونم که همراه ما هستید:))))))))))))

مفلاک | ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰

الان یعنی واقعا نتایج ما بدبختایی که تهران نیستیم معلوم نشده؟؟؟؟
یعنی اگه یک درصد قبول شده بودیم و به دلیل عدم اعلام نتایج نتونستیم بیایم تهران از مسابقه حذف شدیم؟؟؟؟
المپیاد ادبیات رو عرض میکنم.

خلینا | ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵

سلام،
نگران نباش. فعلا فقط فیزیک اعلام شده.

خسته شدیم | ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۵

حرف قشنگی ندارم که بزنم از وقتی اومدم المپیاد(دوسال شد) هیچ چیز قشنگی ندیدم این اواخر که شاهکار شد
از تاخیر اعلام نتایج مرحله اول بگیر تا دوبار تغییر توی زمان ازمون مرحله دو و در نهایت اعلام نتایج مرحله دو
الان هم مثل اینکه متوجه نیستن ما رسما دوازدهم هستیم و اگر توی دوره شرکت کنیم و طلا نشیم(که گویا دوساله جز تهران مدال طلای ریاضی جایی نمیاره) حداقل حداقل یک ماه و نیم از بقیه بچه های کنکور (بدون احتساب یک سال تحصیلی یازدهم) عقب هستیم
خدافظ

خلینا | ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵

سلام خسته شدیم!
اجرایی باشگاه به کنار، مسیر المپیاد هیچ جای خوبی نداشته؟

یک المپیادی سابق | ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰

سلام
از قدیم الایام همین بوده زمان ما هم ۳ سال پیش که مدال گرفتیم به یک نوعی امروز هم همونطور کلا همین است و یکهو میبینی چقدر زود گذشت 😢😢😢
همش خاطره میشه …

اوا | ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۱

سلام الان با این وضعیت یعنی امکان داره انلاین بشه مرحله یک یا اصلا لغو بشه؟؟
ما که یازدهمیم و دو سال زندگیمون گذاشتیم چی 🙂
اگه هم که انلاین بشه که نابودیم، همین جوریش تو المپیاد پارتی بازی زیاده 🙂 تقلبم روشش

خلینا | ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵

سلام آوا جان،
هنوز هیچی مشخص نیست. البته آزمون‌های پایان دوره تابستانی همین چند روز گذشته (۲۶ آبان) به صورت حضوری در تهران در حال برگزاری است.
اتفاقا المپیاد پارتی‌بازی نداره‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.