چرا المپیاد

چرا باید دانش آموزان بهترین دوران زندگی خود را صرف مطالعه‌ای تک‌بُعدی کنند؟ دورانی از زندگی که هر نوجوانی می‌تواند تمام آینده‌ی خود را در آن بسازد و ممکن است با طناب المپیاد به ته جاه نا امیدی یا غرور سقوط کند…

المپیاد یک مسابقه‌ی علمی است و پیشرفت علمی می‌تواند “یکی” از گزینه‌های مطلوب نوجوانان باشد. شرکت در مسابقه‌ای بزرگ انگیزه‌ای بزرگ‌تر و کوششی بی‌نهایت می‌خواهد و اگر دانش‌آموزی این انگیزه را در خود احساس کند چرا باید آن را ناکام گذارد؟

از سوی دیگر اکنون المپیاد علاوه بر راهی برای پیشرفت علمی به عنوان یک مسابقه برای تعیین سرنوشت نیز بدل شده است. شما با کسب مدال می‌توانید از شاخ غول کنکور فرار کنید و با برچسب نخبگی امتیازاتی را به دست آورید که که اگرچه برای کوششی چند ساله اندک و ناچیز هستند، اما در ایران امروز می‌توانند کورسوی امیدی به سوی آسایش ذهنی و موفقیت باشند. همچنین باور عمومی این است که فرد “المپیادی” در همه جای دنیا از احترام ویژه برخوردار است و تا انتهای زندگی علمی خود می‌تواند از فواید برنده شدن در این مسابقه استفاده کند.

راستی در سال‌های اخیر المپیادهای الکی و گول‌مال هم فراوان شده‌اند و ضعف نهاد برگزاری (آموزش و پرورش و باشگاه دانش‌پژوهان جوان) باعث شده تا مؤسسات فراوان خود را برگزار کننده‌ی المپیاد بدانند و کم‌کم به جایی می‌رسیم که انواع مسابقاتی که از کودکی و نوزادی برای منافع مالی مؤسسات طراحی شده است، انگیزه‌ی خانواده‌ها و بچه‌ها را بگیرد و جایی که باید وارد کارزار شوند، رمقی نداشته باشند.

قصد دارم در چند بخش، ویژگی‌های این آزمون، رقبای آن، مزایا و معایب المپیاد را که به طور تجربی مشاهده کردم و دیگر مباحثی که علاقه‌مندانی دارد را برای خوانندگان تشریح کنم. اگر دوست دارید در این بحث سهیم باشید، در زیر همین نوشته، تجربیات خود را بفرستید تا در جای مناسب طبقه بندی شود و مبنای پیشبرد بحث قرار گیرد.

راستی این بحث را در نوشته‌های خیلی قدیمی تا حدودی انجام داده بودیم اما برای نسل جدید، باید فکری نو کرد.

دیدگاه‌ها (112)

علیرضا تقوی | ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴

واقعا ممنونم بابت مطرح کردن این بحث مهم و حیاتی.
تقریبا از ۳ ماه بعد از گرفتن مدالم، و از سال کنکور مشغول تدریس هستم. به نسبت باقی دوستان، تجربه ۴ ساله من قطعا کمتره، اما سعی من همواره این بوده که در روحیات دانش آموزان خودم تامل و تعمق کنم.

اون چیزی که امروز داره امر آموزش رو با سر به زمین میکوبه، نه در حیطه المپیاد به تنهایی و نه در کنکور به تنهایی، که در کلیت آموزش مشهوده؛ به نظرم مشکلات اقتصادی کشور هست.

اساسا در بازه زمانی کوتاه مدتی شاهد این بودیم که تلاش ها و اهداف یک خانواده ایرانی، به دلایل متعدد، از راس هرم مازلو به قاعده ش تنزل پیدا کرده!

زحمت و تلاش و دغدغه ای که باید صرف آموزش و پرورش فرزندان بشه، در مقیاس کلان، به سمت نیاز های بنیادی مسکن و غذا و پوشاک تنزل پیدا کرده و این یعنی زنگ خطر… چیزی که فرصت خود شکوفایی رو از فرزندان کشور ما میگیره.

اون چیز که مشخصه، اینه که المپیاد یک فعالیت فوق برنامه و فوق العاده ست؛ و منطقی تره اگر شیوه نگاه ما به اون بر اساس مزایای بلند مدتش، یعنی کسب دیدگاه علمی و سواد نسبتا آکادمیک و چالش های ذهنی باشه. اما شرایطی که قبل تر ذکر کردم باعث میشه که این مساله تغییر پیدا کنه. یعنی یا اصلا به سمت المپیاد نخواهند رفت، و یا ورود به اون رو در راستای کسب موفقیت تحصیلی، برخورداری از سهمیه و مدال و نتیجتا موفقیت مالی میبینند.

به گمانم آگاهی بخشی به خانواده ها در این زمینه میتونه نقش موثری داشته باشه.

خلینا | ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰

سلام آقای تقوی عزیز،
تشکر از ارسال نظر، امید دارم بقیه‌ی دیدگاه‌ها هم برسد.

ساعی | ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۳

من امسال به امید خدا در المپیاد ادبی شرکت میکنم از شما می خوام راجع به مسیر و نتیجه المپیاد ادبی توضیحی بدهید

خلینا | ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹

سلام ساعی جان،
اول اینجا [+] و بعد اینجا [+] را دقیق بخوان.

Haniyeh | ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۴

آقای خلینا منکه امسال یازدهمم خیلی امید ندارم که قبول بشم ولی المپیاد خیلی خوبه ذهن دانش اموزارو به رقابت میکشه و از نظر من اصلا هم ضرری نداره ولی ایکاش ظرفیت قبولی بیشتر میشد

خلینا | ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱

سلام هانیه،
تشکر از ارسال نظرت، اما:
اول: چرا امید نداری؟! چند تا یازدهمی (سوم دبیرستانی) می‌خوای اسم ببرم که از شهریور و مهر شروع کردن و مدال کشوری و جهانی گرفتن؟
دوم: ظرفیت‌ها بیشتر بشه، رقابت بی‌ارزش می‌شه و مدال المپیاد هم‌سطح با دیپلم گرفتن پایین میاد.

Yas | ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۲

من می خوام المپیاد فیزیک شرکت
سال بعد میرم دهم
خیلی ها هم شرکت تو المپیاد رو انتخاب میکنن چون خیلی عاشق اون رشته هستن و دوس دارن به جای تلف کردن وقت برای دروس عمومی وقتشونی حرفی صرف مطالعه درس مورد علاقشون کنن

خلینا | ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱

سلام یاس،
نظرت رو خواندم، امیدوارم به علاقه‌ات برسی 🙂

دیانا | ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳

ازبا سلام و وقت تون بخیر ببخشین من دیانا هستم
از تبریز و پایه ی هشتم من از بچه گی واقعا عاشق ریاضی بودم و در پایه پنجم معلم هام شروع به تعریف کردن از ریاضیات من کردن البته نه کتاب درسی کتاب های سطح خیلی بالا و… حتی من خودم فرمول هایی پیدا کردم تو ریاضیات البته فرمول های خیلی کوچیکی هست و واقعا ریاضیات خیلی قوی داشتم اما امسال که رفتم هشتم واقعا انگیزم رو از دست دادم چون مامانم با ریاضی خوندنم خیلی مخالف هست و میخواد تجربی و من زیست رو هم خیلیی زیاد دوست دارم و استعداد زیادی هم دارم و کتاب دهم و یازدهم رو تموم کردم تو تابستون الان که هشتم هستم و الان آبان ماه هست یعنی تازه رفتم هشتم از الان میخوام برای المپیاد بکوب بخونم ولی موندم برای ریاضیات بخونم یا زیست و یا میتونم برای هر دوتاش بخونم چون وقت زیادی دارم تا المپیاد نمی دونم چی کار کنم خواهش میکنم راهنماییم کنین من الان کتاب های ۳ جلد کمپل و دهم و یازدهم رو دارم و برای کلاس زیست پیش رفته رفتم و آزمون هم دادم ، و درصد هام هم بالا بود ، میشه برام بگین من چه کتاب هایی رو بخونم، و اصلا برای کدوم المپیاد بخونم خواهش میکنم بگین و خواستم بپرسم من برای نهم برم تهران و در فرزانگان اون جا آزمون ورودی بدم چون همه میگن تو تهران مدال آورد زیاد هست مخصوصا در مدرسه فرزانگان ۱ و۲ و علامه حلی تبریز و پایه ی هشتم من از بچه گی واقعا عاشق ریاضی بودم و در پایه پنجم معلم هام شروع به تعریف کردن از ریاضیات من کردن البته نه کتاب درسی کتاب های سطح خیلی بالا و… حتی من خودم فرمول هایی پیدا کردم تو ریاضیات البته فرمول های خیلی کوچیکی هست و واقعا ریاضیات خیلی قوی داشتم اما امسال که رفتم هشتم واقعا انگیزم رو از دست دادم چون مامانم با ریاضی خوندنم خیلی مخالف هست و میخواد تجربی و من زیست رو هم خیلیی زیاد دوست دارم و استعداد زیادی هم دارم و کتاب دهم و یازدهم رو تموم کردم تو تابستون الان که هشتم هستم و الان آبان ماه هست یعنی تازه رفتم هشتم از الان میخوام برای المپیاد بکوب بخونم ولی موندم برای ریاضیات بخونم یا زیست و یا میتونم برای هر دوتاش بخونم چون وقت زیادی دارم تا المپیاد نمی دونم چی کار کنم خواهش میکنم راهنماییم کنین من الان کتاب های ۳ جلد کمپل و دهم و یازدهم رو دارم و برای کلاس زیست پیش رفته رفتم و آزمون هم دادم ، و درصد هام هم بالا بود ، میشه برام بگین من چه کتاب هایی رو بخونم، و اصلا برای کدوم المپیاد بخونم خواهش میکنم بگین و خواستم بپرسم من برای نهم برم تهران و در فرزانگان اون جا آزمون ورودی بدم چون همه میگن تو تهران مدال آورد زیاد هست مخصوصا در مدرسه فرزانگان ۱ و۲ و علامه حلی

خلینا | ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴

سلام دیانا جان،
یکی دو تا نکته با توجه به صحبت‌های شما:
۱- المپیاد ویژه‌ی هیچ مدرسه‌ی خاصی نیست.
۲- اطلاعات خودت را بالا ببر، درباره‌ی علاقه‌هات با خانواده صحبت کن که اون‌ها همیشه موفقیت و شادی تو رو می‌خوان و به علاقه‌هات احترام می‌گذارند (به شرطی که با اطلاعات کافی انتخاب شده باشند.)

فاطمه حسینی | ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۳

سلام استاد من فاطمه حسینی هستم یکی از المپیادی های قدیم . المپیاد فیزیک البته! که رد شدم . ممنون میشم اگه درباره ی دوران بعد از المپیاد و چگونگی کنار اومدن با مشکلات روحی و درسیش صحبت کنین . دو ساله که قید درسای مدرسرو زدم داشتم المپیاد میخوندم . من سال ۱۱ ام حتی مدرسه هم نرفتم . بیشتر میخوام بدونم چطور با مشکلات روحیش کنار بیام . حس سرخوردگی 😕

فاطمه کاظم پور | ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۰

من واقعا دلم میخواد امسال شرکت کنم حتی قبل از اینکه این مطلب شما رو بخونم خودم اسم یه سری کتابا رو بلدم و میدونم قضیش چیه اما میخواستم بعدا برامون راجع به این چیزها هم یه توضیح کوچیک بدین ممنونم بابت توجهتون

خلینا | ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۰

سلام فاطمه جان،
اینجا [+] رو دیدی؟ توضیحات هر رشته که دوست داری هم بخون. بعد اگر باز سؤال عمومی بود، خبر بده تا توضیحش رو کامل‌تر کنیم.

مریم | ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹

سلام آقای خلینا، عرض ارادت خدمت شما و تیم پر تلاشتون
من اواخر دهه سوم زندگیم رو میگذرونم، دهه اول کودکی بود و نادانی، دهه دوم نوجوانی بود و همچنان نادانی. کاش مدرسه های دولتی بیشتر به استعدادیابی توجه می کردن. من سال هشتاد اول راهنمایی بودم و در المپیاد علوم رتبه سوم منطقه شش تهران رو کسب کردم. اونقدر خوندم که بعد از امتحان مریض شدم. دوم راهنمایی منو فرستادن المپیاد ریاضی، یه روز یکی اومد در کلاس گفت امروز امتحانه، زنگ بزنید خونه اگه کسی هست بیاد ببرتتون، برید امتحان بدید، اگه نه یکی دیگه رو می فرستیم. یکی دیگه رو فرستادن، البته من توی ریاضی یلی نبودم. سال سوم رو توضیح نمی دم چون می دونم باور پذیر نیست.
دهه سوم زندگیم به بیماری گذشت و امروز نتیجه کنکور ارشدم رو دیدم. رتبه م از پنج سال پیش که چهارصد کاربردی و پونصد شیمی فیزیک شده بودم خیلی بهترشده. ولی دوتاچیز آزارم میده. اولی اینکه دو تا از دانشگاه های دولتی ایران رو دیدم (تهران و خواجه نصیر) و می دونم توی دانشگاه خبری نیست. دوم اینکه همچنان استعدادهای این مرز و بوم داره هدر می ره. نه پدر مادر ها آگاهی دارن و نه مدرسه های دولتی دلسوز هستند.
ببینید من حتی آزمون تیزهوشان پنجم دبستان هم شرکت نکردم چون نمیخواستم بحث هزینه برای خانواده مطرح شه. یقین دارم همین الان دانش آموزان مستعدی وجود دارند که از این مشکلات یا بدتر از این رنج می برن.
دوتا درخواست دارم از والدین: خواهش میکنم آگاهی خودشون رو افزایش بدهند و خواهش میکنم مقایسه معدل بچه هارو مثل بحث سیاسی تقبیح کنند تا بچه ها آرامش داشته باشن.
از اولیای مدرسه خواهش میکنم آگاهی خودشون رو افزایش بدن و به والدین هم کمک کنن تا آگاهیشون افزایش پیدا کنه. در باره ی اهمیت آرامش داخل خانواده، درباره اینکه اگر پدر و مادر اهل مطالعه باشن روی بچه ها اثر میذاره، در باره عزت نفس بچه ها که چه طور درب و داغون میشه.
بچه های با استعدادی که نمی دونن المپیاد چیه … خدایا تو شاهدی که وقتی سال دوم دبیرستان المپیاد شیمی شرکت کردم حتی نمونه سوالای سال های قبل رو هم ندیده بودم، نمی دونستم از کجا باید گیرشون آورد.
امیدوارم مدرسه ها و پژوهشسراهای شهر تهران به خودشون بیان.
بچه هایی که در شهرهایی به جز تهران هستند فکر نکنن تهران بهشته، هرچقدر پول خرج کنی همونقدر آش میخوری.

توی کتابخونه محله مون بچه های دبیرستان نمونه رو میبینم که سال دهم رو تموم کردن و نمی دونن المپیاد چیه. منطقه شش تهران. خدایا تو شاهدی که راست میگم.

آقای خلینا این یه دونه پند رو آویزه گوش بچه ها کنید بیزحمت:
انتظار نداشته باشن کسی هواشونو داشته باشه. خودشون هوای خودشونو داشته باشن. از محیط های مسموم و آدمهای وسموم فاصله بگیرن.

خلینا | ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۳

سلام و تشکر از ارسال مطلبی پربار؛

اتفاقاً من هم این دغدغه رو داشتم و دیدم که خیلی از بچه‌ها نمی‌دونن دارن چی کار می‌کنن. از سال ۸۶ که آیریسک تاسیس شد تا الآن هر روز به این موضوع فکر کردیم و امیدواریم هم بچه‌ها و هم خانواده‌ها خودشون را درگیر کار (فکر) کنند که کم‌کم اوضاع بهتر بشه.

مبینا | ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳

سلام آقای خلینا من امسال یازدهم هستم وخیلی دلم می خواد که حتما المپیاد ادبی شرکت کنم وقبول بشم اما درمورد اینکه چه مطالبی رو بخونم مشکل دارم

خلینا | ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۳

سلام مبینا،
اول از همه تا اعلام منابع غیردرسی این مطلب [لینک] را بخون.

مهیار حسین پور | ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۳

سلام من امسال میخوام برم دهم و از سال هشتم المپیاد ریاضی میخوندم اما الان که میخوام برام دهم انگیزه مو از دست دادم ودیگه مثل گذشته خیلی راغب نیستم که المپیاد بخونم لطفا کمکم کنید باتشکر

خلینا | ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۴

سلام مهیار،
انگیزه رو با تنبیه و تشویق‌های کوچیک و بزرگ برای خودت به وجود بیار. اگر مثال خواستی در ساعت‌های مشاوره‌ی آیریسک تماس بگیر با هم گپ بزنیم.

کامیلا | ۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷

سلام آقای خلینا
خسته نباشید من امسال به پایه دهم میرم و میخوام در المپیاد زیست شرکت کنم میدونم برای مرحله اول باید کمپل ۱تا ۶ رو بخونم اما چند تا سوال دارم اول اینکه مرحله دوم و سوم رو چی بخونم و اینکه بعضی از مطالب واقعا سنگینه چه کنم؟

خلینا | ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۱

سلام کامیلا جان،
می‌تونی طبق این جدول [+] پیش بری.
بهترین موفقیت‌ها را برات آرزو دارم

مهدی | ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹

سلام
من امسال میرم سال دهم ومیخام المپیاد زیست شناسی شرکت کنم
ولی متاسفانه اکثر کتابا انگلیسی هستن منم زبان انگلیسیم بد نیس ولی در اون حد نیس که بتونم کتابای تمام انگلیسی رو بخونم وترجمه کنم از طرفی واقعا درس زیست شناسی رو دوست دارم ومیخام تو المپیاد شرکت کنم
واقعا هیچ راهی نیست جلوی پای من بگذارید؟
خیلی ممنونتون میشم اگه جوابمو بدید

خلینا | ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۲

سلام مهدی جان،
مجموعه کتاب‌های کمپبل که ترجمه شده است. به علاوه دیگر منابع مفید که در اینجا [+] آورده‌ایم هم ترجمه شده‌اند.

کیمیا | ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶

من یه سوال داشتم از شما،اینکه من کلاس هشتم شروع کردم المپیاد ریاضی خوندم چون واقعا عاشق ریاضی هستم ولی خب رشته تجربی میخوام برم.خواستم ببینم به نظر شما المپیاد ریاضی رو ادامه بدم یا زیست؟
من خودم میخواستم المپیاد ریاضی بخونم و کنکور تجربی بدم ولی بازم ممنون میشم نظرتونو بگید.

خلینا | ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۰

سلام کیمیا جان،
اگر مطمئن هستی می‌خوای تجربی بری، المپیاد ریاضی شرکت کردن ریسک بزرگیه! چون احتمالاً اینقدر به ریاضی علاقه نداری که بخوای رشته‌ی دانشگاهی و آینده‌ی شغلی‌ات باشه، پس احتمال موفقیتت رو هم پایین میاره.

سارا | ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۱

سلام ببخشید من یه سوالی دارم به نظر شما بهترین وقت برای شروع خواندن برای المپیاد چیه من دهمم و میخوام المپیاد فیزیک شرکت کنم ولی حس میکنم خیلی دیره و فوق العاده عقبم

خلینا | ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۱

سلام سارا جان،
هر وقت از المپیادی بودن و المپیادی خوندن لذت می‌بری، بهترین وقت شروع است!
ممکنه این زمان در سال نهم اتفاق بیفته یا یازدهم! اما توی همین حدود یکی دو سال زودتر و دیرترش تفاوت زیادی نداره

محمد | ۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲

سلام آقای خلینا، من یه صفر کیلومترم و واقعا بین دوراهی المپیاد یا کنکور گیر کردم!
خیلی دوست دارم که توی دوران نوجوانیم یه کار مفید انجام بدم مثل شرکت توی المپیاد اما خب آدم انگیزشو از دست میده وقتی میبینه بقیه دارن واسه کنکور میخونن و تو همچنان داری روی یه کار ریسکی _المپیاد_ پافشاری میکنی…

خلینا | ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷

سلام محمد جان،
کنکور برای سال دوازدهم، سال دوازدهم برای کنکور! همین کافیه.
سال‌های قبلش کار بیشتری برای کنکور انجام بدی نتیجه خاصی نداره.

Kianoosh | ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۲

سلام استاد خلینا. من امسال میرم به پایه دهم و میخوام برم به سمت المپیاد زیست ولی از یه نظر تردید دارم اینکه اگر یک موقع من موفق شم و مثلا به مرحله ۳ یا… برسم و اون موقع شکست بخورم و به مرحله بعدی نرم چی؟ اون موقع هم تمام زحماتم برای المپیاد هدر میره و هم کنکورو از دست میدم چیکار کنم؟😯

خلینا | ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷

سلام کیانوش جان،
اصلاً المپیاد به کنکور ضرری نمی‌رسونه که هیچ، خیلی هم برای کنکور فایده داره.

حامد | ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳

ببخشید دهم ریاضی هستم
برای المپیاد ریاضی چه کتابایی بگیرم

خلینا | ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶

سلام حامدجان،
مجموعه ۴ جلدی نردبان المپیاد ریاضی + ساعت‌ها با المپیاد ریاضی برای مرحله اول عالیه.

منابع پیشرفته رو بعدتر می‌بینی

حمیدرضا محمدیان | ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵

با سلام و عرض خسته نباشید . خواستم بدونم برای المپیاد بخونم تا برم مسالقه جهانی و اینا چه منفعتی برای کشور و مردمم داره . لطفا راهنمایی کنید اجرتون با خدا .

خلینا | ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵

سلام حمیدرضا جان،
سؤالت پایه‌ای است! کلاً یادگرفتن و کسب علم چه فایده‌ای داره؟ المپیادی بودن یکی از راه‌های عالی برای کسب علم است.

علی طاهری | ۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۴

سلام آقای خلینا. من میخواهم در المپیاد نجوم شرکت کنم، پایه دهمم رشته تجربی، و اینکه تونستم سوالات المپیاد های قبل رو هر کدوم حدود چهار تا پنج تا درست میزدم ولی مباحثی داره که برای یازدهمه، خیلی سخت شده برام. نمیدونم چیکار کنم، خیلی به نجوم و اخترفیزیک علاقه دارم. الان کتاب های برای المپیاد هم خریداری کردم. به نظرتون چیکار کنم؟ دلم میخواد که بهترین باشم.

خلینا | ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۱

سلام علی جان،
حتما این دو صفحه رو بخون:

صفحه اول

صفحه دوم

عاطفه | ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۱

سلام خسته نباشد
دانشجوی سال دوم زبان هستم، میخوام المپیاد دانشجویی شرکت کنم.
دارم برای کنکور تجربی میخونم که انشالله پزشکی یا فیزیوتراپی قبول‌بشم.
اما میخوام حتما بتونم راهی برای بنیاد ملی نخبگان داشته باشم و المپیاد هایی که در توانم هست شرکت کنم. ۲۹ سالمه . اگر راهنمایی دارید بفرمایید
در زمینه ادبی هم شاعر و نویسنده هستم. ایا میشه المپیاد غیر مرتبط با رشته تحصیلی شرکت کرد و چگونه؟

خلینا | ۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱

سلام عاطفه جان،
راه‌های زیادی برای عضویت در بنیاد ملی نخبگان وجود داره، به سایتش سر بزن [لینک]

پریا | ۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰

سلام
خسته نباشید
همه کتاب‌ها رو ازمون مرحله اول باید امتحان بدیم….؟

خلینا | ۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸

سلام و وقت خوش،
بله باید تمام منابع اعلام شده را در مرحله اول آزمون بدید.

مائده | ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۷

سلام اقای خلینا
اگر توی المپیاد کسی استعداد داشت و تونست اما از پس هزینه های کلاس المپیادی یا ازمون هاش( شنیدم هزینه تمامیه ازمون ها به عهده فرد المپیادی هست ) برنیومد تکلیف اون فرد چیه ؟ من خودم خیلی دوست دارم المپیاد شرکت کنم اما میترسم از پس هزینه هاش برنیام و فشار بیاره

خلینا | ۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۸

سلام مائده،
المپیاد غیر از هزینه کتاب هزینه دیگه‌ای نداره!
شما آزمون‌های مؤسسات خصوصی که الکی می‌گن “المپیاد” رو جدی نگیر 🙂 در المپیاد رسمی، تمام هزینه‌ها توسط دولت داده میشه.

مائده | ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۷

هزینه های کلاس هم هست ..الان مبلغ کلاس های ایریسک توی شهر ما سیصدو خورده ای هست میترسم هزینه کنم اما موفق نشم ..خیلی استرسشو دارم

pary | ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷

سلام آقای خلینا
من امسال دانش آموز پایه ی دهم هستم و علاقه ی زیادی به شرکت در المپیاد نجوم و اختر فیزیک دارم فقط نمیدوم برای مرحله اول باید چه کتابایی بخونم میخوام بهترین کتاب رو بخونم تا وقتم تلف نشه و در ضمن میخواستم بدونم برای مرحله اول باید به غیر از کتابای دهم ، کتابای فیزیک و ریاضی و هندسه یازدهم رو هم بخونم؟
لطفا راهنماییم کنید🙏

خلینا | ۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۶

سلام پری،
اینجا [+] را ببین.

سیدمحمدرضا | ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۵

سلام آقای خلینا
من کلاس دهم ارسال نهم تصمیم گرفتم المپیاد زیست شرکت کنم به طور خیلی جدی
اما سال دهم معلمم انگیزمو گرفت و گفت وقت برای کنکورتو میگیره منم نامید شدم بعد چند وقت دوباره انگیزه گرفتم و تصمیم گرفتم شرکت کنم
میشه بگید که الان برای شروع دیراست یا خوبه
وایمکس اگر خوبه روزی چند ساعت کمپل و چقدهم کتاب درسیموبخونم

خلینا | ۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۴

سلام محمدرضا،
زمان خوبی داری، اما تلاش زیادی لازمه.
نگران نباش و اگر هدفت رو محکم چیدی، پیش برو

TAHA.ZN | ۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۷

سلام.
من یازدهم تجربی و یک ماه و نیم تا المپیاد دارم و هیچکاری نکردم و امتحانات ترم اول هم رو به رومه اگه وقت بذارم و شبانه روز واسه المپیاد بخونم میرسم؟ و این که ارزش داره امتحانات ترمم رو خراب کنم و از معدل بالا بگذرم ؟و ایا میرسم؟؟؟

خلینا | ۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۸

سلام طاها،
اگر تا الآن هیچ کاری نکردی، به المپیاد فقط به چشم یک رقابت علمی نگاه کن و برو که پیشرفت خودت را بسنجی.

TAHA.ZN | ۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۲

احتمال قبولیم در صورت مطالعه شبانه روزی چند درصد خواهد بود؟

خلینا | ۸ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۴

سلام طاها،
مگه قراره تاس بندازی که دنبال احتمالی؟
هر کی بیشتر تلاش کنه و متمرکزتر باشه، حتماً موفق میشه.

آرین | ۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱

سلام . من کلاس نهم هستم و تصمیم دارم در المپیاد سال بعد شرکت کنم . با توجه به امتحانات خرداد ماه مجبورم که از ماه بعد شروع کنم به نظر شما زمان کم نمی یارم واز کجا شروع کنم؟و با توجه به تحقیقات من المپیاد زیست شناسی به مهارت های آزمایشگاهی نیاز دارد و مدرسه من از نظر امکانات آزمایشگاهی ضعیف است من با این مشکل چیکار کنم؟و کلاس های المپیاد واقعا لازمه یا بدون کلاس هم میشود در المپیاد موفق شد؟

خلینا | ۸ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۶

سلام آرین،
در مراحل اول و دوم المپیاد زیست نیازی به آزمایشگاه نداری، برای دوره‌ی تابستانی هم آیریسک و هم خود باشگاه دانش‌پژوهان جوان دوره‌های آزمایشگاهی دارند که می‌تونی خیلی قوی بشی.
بدون کلاس هم می‌تونی در المپیاد موفق باشی، اما باید با برنامه و زیاد تلاش کنی

سامان | ۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۳

سلام . لطفا اسامی چند نفر که در کلاس های ایریسک شرکت کرده اند و در سال های اخیر مدال اورده اند را بیاورید و اینکه برای ثبت نام در کلاس ها باید چیکار کنم؟

خلینا | ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۵

سلام سامان،
هیچ وقت سیاست آیریسک تبلیغات روی اسم بچه‌ها نبوده، ولی یکی دو تا از عکس‌های اردوهای آیریسک رو ببینی، پر از بچه‌هایی است که سال بعدش بعد از کسب مدال طلای کشوری، عضو تیم‌ ایران در مسابقات جهانی بوده‌اند. برای ثبت‌نام در کلاس‌ها با آیریسک تماس بگیر:
۰۲۱۶۶۹۱۷۲۳۰

آرین | ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۵

سلام لطفا اگر امکان دارد اسامی کسانی که در ایریسک بودند و مدال اورده اند را بنویسید و اگر می شود راهی را برای ارتباط ما با مدال اوران درست کنید

خلینا | ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳

سلام آرین،
تعداد این بچه‌ها بسیار زیاده، یکی از راه‌ها، تالارهای گفتمان آیریسک [+] است.

حنا | ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۵

سلام من امسال دهمم و میخواستم المپیاد ریاضی شرکت کنم اما زمان ثبت نام گذشت و من خبر دار نشدم و الان تصمیم دارم واسه یازدهم بخونم ولی احساس میکنم دیره و اینکه ی جا خوندم یازدهمیایی ک نیمه دومی هستن نمیتونن المپیاد شرکت کنن!ی مسئله دیگه هم هست و اینکه چرا نمیشه دوازدهم المپیاد شرکت کرد؟لطفا کمکم کنید ممنون

خلینا | ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۲

سلام حنا،
نه اصلاً دیر نیست. نگرانش نباش
دوازدهم سالِ ویژه کنکور است و مسابقات جهانی هم محدودیت سنی شرکت‌کنندگان رو داره.

رسول | ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۷

اقای خلینا ماها که حتی پول خریدن کتاب رو نداریم چیکار کنیم چقد میتونیم امید داشته باشیم:/

خلینا | ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱

سلام رسول جان،
اگر تصمیم جدی داری، راهش پیدا می‌شه. میشه با حداقل هزینه (کتاب‌های دست دوم، استفاده از گروه‌های تلگرامی و کلاس‌های مجازی و …) هم در المپیاد موفق شد.

محمد عرفان | ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸

سلام آقای خلینا

من الان دهم هستم و تا الان نجوم خوندم.
میخوام رشتمو تغییر بدم و فیزیک بخونم چون هم علاقه خیلی بیشتری دارم چون بخش بیشتری از طبیعت رو در بر میگیره و هم خانواده از فیزیک خوندنم حمایت بیشتری میکنه. دانشگاه هم میخوام فیزیک بخونم. البته کسانی که میتونن کمک کنن برای المپیاد فیزیک بیشتر هستن و کتابخانه مدرسه هم از نطر فیزیک بسیار کامل وغنی هستش.
احتمال موفقیت من چقدره؟ اصلا تغییر رشته بدم؟
میخوام واقعا بصورت جدی بخونم.
مدال انچنان اهمیتی نداره بلکه میخوام تو دانشگاه موفق شم و درواقع المپیاد یه بهانه برای فیزیک خوندن و پول خرج کردن برای کتابه…

خلینا | ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲

سلام محمدعرفان،
تعداد زیادی از مدال‌آوران فیزیک، سال دهم (دوم دبیرستان) مدال نجوم هم گرفته‌اند. این دو رشته بسیار به هم نزدیک است و می‌توانی به راحتی به سمت فیزیک بروی.

حسام | ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۱

سلام.من دانش آموز خوبی هستم که فکر میکنم از راه کنکور میتونم به موفقیت برسم ولی به المپیاد زیست علاقه ی زیادی دارم.و از نظرم از نظر استدلالی قوی میکنه میخواستم بدونم ریسک داره و دانشگاهی که قبول میشم هم مهمه برام.

خلینا | ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱

سلام حسام،
المپیاد و کنکور در طول همدیگه هستند. در اغلب موارد اگر المپیادی باشی، به کنکورت خیلی هم کمک می‌کنه.

نیایش | ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۷

سلام
میخواستم بدونم که من دهمی که امسال المپیاد شرکت نکردم برای سال یازدهم بخوام شرکت کنم میتونم موفق بشم ؟
الان ترم دوم دهم هستم

خلینا | ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۷

سلام نیایش،
حتماً می‌تونی موفق بشی، زمانِ خوبی در تابستان داری که با کیفیت می‌تونی پیش بری.

امیرحسین | ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵

سلام

من امسال ب یازدهم میرم و میخواستم بدونم آیا امسال امیدی هستش ک مدال طلا بگیرم چون من از بچگی عاشق زیست شناسی بودم و اینکه سال دوازدهم نمیشه شرکت کرد ؟

اگر واقعا امیدی باشه منو تمام تلاشمو میکنم

ممنون

خلینا | ۴ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۷

سلام امیرحسین،
دوازدهم نمیشه المپیاد شرکت کرد.
ماه‌ها تا المپیاد وقت داری و اگر خوب برنامه‌ریزی کنی، می‌تونی نتیجه خوبی هم به دست بیاری.

Zahra | ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶

سلام من دهم هستم والمپیاد زیست امسال قبول نشدم ولی خیلی دوس دارم که بخونم ومدال بیارم اما هزینه‌های کتاب های المپیاد زیست خیلی بالاست باید چیکارکنم چه طوری برنامه ریزی کنم ؟چه طور المپیاد رو مفید بخونم ؟ممنون میشم جواب بدید

خلینا | ۴ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۶

سلام زهرا،
برای هزینه‌ها چند تا راه داری: صرفه‌جویی، خرید کتاب‌های دست دوم، اشتراک گذاشتن کتاب‌ها با دوستان و …
برای برنامه‌ریزی حتما در وبینارهای آیریسک شرکت کن.

Mobina | ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۵

سلام
من امسال پایه یازدهم تجربی هستم اگه تازه بخوام برای المپیاد شیمی کار کنم میتونم برسم؟با اینکه فقط شیمی دهمو بلدم
و اینکه لطمه ای ب درسای دیگم میزنه؟

خلینا | ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵

سلام مبینا،
باید درست تصمیم بگیری: نمیشه هم بخوای المپیادی باشی و هم نخوای تلاشت رو بیشتر کنی و انتظار داشته باشی به درس‌های دیگه هم لطمه نخوره! باید از این به بعد دو برابر پارسال تلاش کنی.

غزل | ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰

سلام آقای خلینا
با وجود کلاس های حضوری و غیرحضوری المپیاد شانسی برای کسایی که نمی تونن پول کلاس بدن باقی می مونه؟
اکثر کتابای المپباد طوری هستن که نیاز به توضیح و کمک گرفتن از یه شخص دیگه هستن.
میشه این نقص رو با تغییر دادن روش مطالعه جبران کرد؟چطور؟

خلینا | ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳

سلام غزل،
الآن هزینه‌ی کلاس‌ها خیلی پایین‌تر از سال‌های پیش است. همینطور آیریسک از بچه‌های مستعد حمایت می‌کنه. پس فکر نمی‌کنم علاقه‌مندی باشه که نتونه از خدمات آموزشی المپیاد استفاده کنه.

صالح علاالدینی | ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸

سلام من امسال تازه رفتم نهم و بسیار علاقه منند هستم در المپیاد شرکت کنم و تقریبا بیس خوبی دارم و جلد سوم کمپبل رو برای کارسوق ژنتیکم که شرکت کردم و مقاله دادم خوندم و اطلاعات زیست و شیمی و فیزیکم بد نیست به نظر شما چه جوری برنامه ریزی کنم برای مدال؟

خلینا | ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸

سلام صالح‌جان،
یکی از پیشنهادهای من شرکت در کلاس‌های آنلاین آیریسک است.
دیگه هم اینکه می‌تونی به صورت سخصی مطاله‌ات رو پیش ببری، در آزمون‌های ماراتن المپیاد زیست شرکت کنی تا نقاط ضعفت مشخص بشه.

Sobhan | ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴

سلام استاد من هم یازدهمم و از اول مهرشروع کردم به خوندن المپیاد شیمی. علاقه مم زیاده ولی ناامیدم چون همه میگن یازدهم به نتیجه نمیرسی😕

خلینا | ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۶

سلام سبحان جان،
نظر بقیه زیاد مهم نیست، نظر خودت چیه؟

قلی | ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰

راست میگن

یلدا | ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰

سلام وقتتون بخیر . من امسال دهم و میخوام المپیاد شیمی شرکت کنم به نظرتون به درسای دهم و کنکورم لطمه نمیزنه ؟ و برای مرحله چه کتاب هایی رو حتما حتما بخونم ؟ کدوم کتاب های تست ؟

خلینا | ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۶

سلام یلداجان،
المپیاد به شدت به درست خوندنت و موفقیت در کنکورت هم کمک می‌کنه.
منابع المپیاد شیمی در اینجا هست.

محمد حسین | ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۴

من یه دانش آموز هفتم هستم که داخل مدرسه تیزهوشان شهید صدوقی یزد درس میخونم میخوام ببینم المپیاد خوبه ثبت نام کنم و چی کار کنم المپیاد مدال بگیرم آیا صدمه میزنه به درسم؟

خلینا | ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳

سلام محمدحسین جان،
سؤالت خیلی کلی است! المپیاد خوب نیست، عالیه 🙂

کریتوس | ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰

برادر از من بهت نصیحت اگه صرفا برا پزشکی میخوا یبری المپیاد برو رشته شیمی چون فضای زیست آلوده هست

ترنم | ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۴

سلام. من هفتم هستم و فرزانگان۲ درس میخونم. تصمیم دارم حالا که مدرسه خوبی قبول شدم و باهامون کار میکنن، المپیاد کامپیوتر هم شرکت کنم. از لحاظ استعداد و علاقه و اینا هیچ مشکلی ندارم ولی میترسم قبول نشم و کنکورم رو هم نرسم و همه چیز به هم بریزه. میشه با توجه به چیزایی که گفتم راهنمایی کنین که اگر قرار باشه شرکت کنم، از الان شروع کنم؟

خلینا | ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۷

سلام ترنم،
نگران نباش، هر کی برای المپیاد تلاش می‌کنه، حتماً در فعالیت‌های علمیِ دیگه هم موفق خواهد بود.

سحر | ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۹

سلام و خسته نباشید
یک سوال هست که خیلی ذهن من رو درگیر کرده
من دانش آموز کلاس دهم رشته ریاضی فیزیک هستم و میخوام در المپیاد کامپیوتر سال یازدهم شرکت کنم اما نمیدونم این کار صحیح هست یا نه
خیلی تحقیق کردم ولی به نتیجه ای نرسیدم چون اکثر المپیادی ها از کلاس های نهم و دهم شروع میکنن به خواندن برای المپیاد میخواستم ببینم من از الان شروع کنم دیر نیست ؟
این سوال واقعا دغدعه من شده
خیلی خوشحال میشم که نظر شما رو هم بدونم
تشکر از شما

خلینا | ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۳

سلام سحر،
زمانِ شروع اهمیت داره، اما نه زیاد. کیفیت برنامه‌ریزی، انتخاب منابع درست و کمک گرفتن از مشاور و معلم (در مواقع نیاز) خیلی مهمه و می‌تونه در زمانِ کمتری از چیزی که تو داری هم به موفقیت برسه.

حسنا | ۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۵

سلام استاد
من کلاس هشتم هستم.میخوام از الان شروع کنم برا المپیادبرا اینکه استرس نداشته باشم وبا ارامش مطالعه کنم.
نظرتون چیه؟وسوال دوم اینکه المپیاد زیست برای بالابردن درصد زیست کنکور فایده داره یا نه؟چون بعضی میگن المپیاد شیمی موثره ولی زیست فاصله زیادی داره.واینکه برا زیست باید بقیه دروس شیمی وفیزیک وریاضی هم بلد باشی واین سختترش میکنه؟

خلینا | ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۹

سلام حسنا،
زمان مناسبی برای شروعِ المپیاد زیست است.
با زیست‌خوندن باید کِیف کنی، زیاد به کنکوری بودنش فکر نکن، اگرچه اگر خوب و مفهومی بخونی، هیچ مشکلی در کنکور هم نخواهی داشت.
المپیاد شیمی خیلی به کنکور نزدیکه، اما بقیه‌ی المپیادها هم دور نیست!
برای درک زیست، به بعضی از مباحث ریاضی، فیزیک و شیمی هم نیاز داری.

پارسا | ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۶

با سلام
من کلاس کلاس دهم تجربی هستم و می خوام تو تابستون المپیاد ریاضی بخونم چون به ریاضی خیلی علاقه دارم. اما رشته ام تجربیه و نگرانم که شرکت کردن در المپیاد ریاضی یه خطر بزرگی برام باشه . اگه میشه راهنماییم کنید که من چیکار کنم

خلینا | ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۵

سلام پارسا،
چیز عجیبی نیست که بچه‌های تجربی بخوان ریاضی بخونن، اما به نظر من اگر می‌خوای بسکتبال بازی کنی، شنا کردن شاید زیاد برات مفید نباشه.

حاتمی | ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۲

سلام وقتتون به خیر.
من دانش آموز سمپاد هستم و تازه به پایان امتحانات ترم دوم رسیدم.
همون‌طور که حتما خودتون اطلاع دارید هنوز معلوم نیستش که من برای دوره‌ی دوم در چه رشته‌ای پذیرفته می‌شم.
اما خب خودم ریاضی رو انتخاب کردم و احتمالا در همین رشته پذیرفته می‌شم.😥🤲🏼
می‌خواستم بگم من در حال حاضر در درس‌هام خیلی تنبلی می‌کنم و کمی مشکل تمرکز دارم. اما خوشبختانه هنوز هم با وجود زمان خیلی کمی که برای درسام گذاشتم به خاطر توانایی‌های دیگم نمره‌هام قابل قبوله.
من خیلی برای ورود به دهم اضطراب دارم چون شاهد افت تحصیلی دهمی‌ها بودم و خودم هم در آستانه‌ی ورود به مقطع راهنمایی افت زیادی داشتم.
حالا من مرددم که المپیاد رو انتخاب کنم یا خیر.
البته واقعا به ریاضیات علاقه دارم.
آیا الان برای شروع دیر نیست؟
با وجود ضعف تحصیلی هم که من داشتم؟
میشه لطفا بگید امسال دقیقا چه منابعی رو باید برای شرکت در المپیادهای ادبی و ریاضی مطالعه کنم تا بهتر تصمیم بگیرم؟
آیا با توجه به تحصیل من در رشته‌ی ریاضی شرکت در المپیاد ادبی اصلا برای من فایده‌ای خواهد داشت؟
و در صورت شرکت برای نتیجه‌ی عالی حتما باید از مشاور و کلاس و کتا‌ب‌ها و منابع اضافه استفاده کنم؟
مشکلی با هزینه‌هاش ندارم اما خب دوست ندارم بیشتر از نیاز وقت بذارم.

خلینا | ۵ تیر ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۸

سلام حاتمی،
آیریسک با طرح ویتامینه درس‌های مدرسه رو هم در کنار المپیاد با بهترین کیفیت ارایه می‌ده.
بچه‌های ریاضی در المپیاد ادبی هم بسیار موفق بوده‌اند. برای انتخاب منابع حتماً سایت آیریسک رو زیر و رو کن.

صادق | ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۲

سلام آقای خلینا، وقتتون بخیر. من چندتا سؤال دارم واقعاً ممنون میشم جواب بدین.
من امسال هشتم رو تمام کردم و امسال تابستون می خواستم برای تیزهوشان بخونم بعد تصمیم گرفتم از همین امسال برم زیست رو بخونم برای المپیاد ( که سال بعد کمپل و بخونم) ولی المپیاد و من هر چقدر بخونم باز هم کسایی میبرن که توی تهران هستن ( می تونن سرمایه گذاری زیادی بکنم) و همه کلاس ها رو شرکت می کنند. من که شهرستانی هستم الآن نمیتونم تو کلاس ها شرکت کنم و این همه کتاب منبع بگیرم ( با اینکه مطمئنم اگه برم و تلاش کنم موفق میشم) من از شما توی آیریسک هم سؤال پرسیدم اما متأسفانه پاسخ دریافت نکردم. حتی تو سایت آیریسک دیگه تاپیک ها و صحبت هایی انجام نمیشه. همه صحبت ها برای سال ۹۲ یا ۹۳ هست. خب اونها ( که خیلیاشون شهرستانی بودن) اکثراً رتبه نیاوردن. به نظرتون من چه کار کنم؟ ( واقعاً المیپاد عادلانه است در حال حاضر؟) برای المپیاد بخونم( که فکر می کنم بگید برای المپیاد بخون. ولی خیلی ها به من چیز هایی گفتن که ناامیدم نمیکنه ولی به نظر میاد راه بهتر کنکوره) یا تیزهوشان و کنکور؟؟

خلینا | ۵ تیر ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۶

سلام صادق،
اول اینکه الآن که آموزش‌ها آنلاین است، تفاوتی بین بچه‌های تهران و شهرستان نیست.
دوم اینکه بحث‌های المپیادی‌ها به گروه‌های تلگرامی آیریسک رفته و در هر گروه صدها دانش‌پژوه المپیادی و مدال‌آوران به پرسش و پاسخ می‌پردازند.
سوم اینکه به خودت امید بده! در هر راهی که قدم بذاری رقیب زیاده، اما کسی موفق می‌شه که محکم پیش بره.

صدرا | ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵

سلام، یک دانش آموز که تازه قراره بره هفتم سمپاد، شهرستانی هست و احتمالا مدرسه اشون کلاس المپیاد نداره. و هنوز بین رشته های المپیاد علاقه اش را پیدا نکرده. یعنی شناخت ویژه ای نداره ازشون غیر از ریاضی. از دستش کاری برمیاد؟ که دیر نشه. دارم در مورد مراحل و نحوه پروسه تحقیق می کنم فعلا. کدوم رشته کمترین امکانات را میخاد؟ از لحاظ آزمایشگاهی و تجهیزات که نشه در خانه تامین کرد؟

khalina | ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۴

سلام صدرا،
این دانش‌آموز خیلی خیلی زود به فکر المپیاد افتاده.
تا اواخر سال هشتم، راحت درس‌های مدرسه رو مطالعه کن و گاه‌گاه به رادیو المپیاد آیریسک سر بزن و صحبت‌های معلمین و مدال‌آوران رشته‌های مختلف رو گوش کن تا علاقه و مسیرت رو پیدا کنی.

مهدی | ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۸

سلام، خدا قوت…من امسال پایه دهم هستم و رشتم ریاضی وقصد شرکت در المپیاد ریاضی رو دارم، راستش من سال نهم بنا به دلایلی نمره ریاضیم چهارده شد، خواستم بدونم آیا این نمره مانعی برای شرکت من در المپیاد امسال ایجاد میکنه؟

Fateme | ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳

سلام آقای خلینا من یازدهم ریاضی هستم می‌خوام المپیاد کامپیوتر شرکت کنم من خیلی علاقه دارم به ریاضی خیلی و حیف که انقدر دیر آشنا شدم با المپیاد میخواستم بدونم تو سه ماه هم میشه تو المپیاد قبول شد ؟یعنی اگه سه ماه من تلاشمو بکنم شانس قبولی رو دارم ؟

khalina | ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۰

سلام فاطمه،
اگر هدفت رو مدال بذاری، شاید سه‌ماهه رسیدن بهش غیر ممکن باشه.
اما اگر هدفت پیش رفتن در المپیاد کامپیوتر با هدف آشنایی بیشتر با این رشته باشه، می‌تونی در همین سه ماه هم کلی مطلب جدید یاد بگیری.

آرزو | ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۶

سلام وقتتون به خیر ببخشید هیچ راهی برای شرکت دانش آموز دوازدهم تو المپیاد نیست ؟
البته دوازدهم هم نه من فارغ التحصیل هستم
پارسال دوازدهم بودم

khalina | ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۳

سلام آرزو،
بچه‌های دوازدهم فقط در رشته‌ی المپیاد نانوتکنولوژی (فناوری نانو) می‌تونن شرکت کنن.

مهدیه | ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۳

سلام آقای خلینا
من امسال دهم تجربیم و میخوام برای سال دیگه المپیاد شرکت کنم
میخواستم بدونم آیا میتونم برای سال یازدهم به المپیاد برسم و مدال بیارم
و اینکه المپیاد ریاضی برای تجربی مشکل ساز هست؟! چون بین زیست و ریاضی درگیرم و خب با ریاضی خیلییی بیشتر ارتباط برقرار میکنم و دوسش دارم
میشه راهنمایی کنید 🙏

Artemis | ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵

سلام وقت بخیر
لطفا لینک کانالهای تلگرام المپیاد و سایت هایی که میشه ازشون کلیپ آموزش ببینم و کتاب دانلود کنم رو بزارید ممنون

khalina | ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷

سلام،
در سایت آیریسک همه‌ی اطلاعاتی که برای المپیاد نیاز داری هست.

محمدحسن | ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۵

سلام
وقت به خیر
من برای المپیاد شیمی با توجه به اینکه امسال ورودی یازدهم هستم چه کنم؟و چه کتابای خودآموزی خوبه که بخونم؟
با توجه به اینکه خودتون هم از هزینه های کلاسهای المپیاد خبر دارید.
خیلی ممنون

ایلیا | ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۵

با سلام خدمت شما
من امسال کلاس نهم هستم و البته سال هشتم رو توی دو ماه خوندم
راستش خیلی دوست دارم که در المپیاد ریاضی شرکت کنم
چون میدونم که زندگیم رو عوض میکنه
احساس میکنم که این اون مسیری هست که برای منه
راستش من اسم یک سری از کتاب هایی که برای المپیاد خیلی بدرد میخوره رو دارم
ولی نمیدونم اگه از امسال شروع کنم به خواندن مطالب اونها، میتونم خودم از پسش بر بیام یا باید به یک کلاس المپیاد ریاضی برم تا بهم آموزش بدن؟
راستش خودم میخوام که خودم بخونم چون میدونم که هزینه این کلاس ها زیاد هست و با توجه به شرایط جامعه ممکنه که به پدرم فشار مالی بیاد
میخواستم بدونم که کسانی که در المپیاد ریاضی قبول شدند به کلاس رفتند یا کسانی رو هم داشتیم که خودشون خوندن و قبول شدن؟
در ضمن من الان چون کلاس نهم هستم و مطالبی که می‌خواهم بخونم چون سنگین هست، میتونم متوجه شون بشم

khalina | ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۱

سلام ایلیا،
من بچه‌هایی رو می‌شناسم که علاوه بر مطالعه‌ی شخصی کتاب‌های المپیاد، در زمان مدرسه کار هم می‌کردن و مدال طلای کشوری شدن. (یکی‌شون از همین شهر مارلیک نزدیک تهران)
خلاصه که شدنی است، اما همت بیشتری می‌خواد.

ایلیا | ۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۳:۵۱

ممنونم از شما، من الان شروع کردم و دارم کتاب فنون مسئله حل کردن برای المپیاد رو می خونم
الان آخرای فصل اول هستم

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.