رزین‌های اپوکسی

فایل پیوست شامل یک دوره آشنایی کامل و مختصر با رزین‌های اپوکسی است و مطالعه‌ی آن با مفاهیم ریزساختار و خواص نواحی مختلف آمیزه‌های اپوکسی بیشتر آشنا خواهید شد. چکیده‌ی این پژوهش در زیر آمده است:

استفاده از رزین­‌های اپوکسی جهت ساخت انواع محصولات، قدمتی بیش از 70 سال دارد و با توجه به خواص مورد توجه و مطلوب از یک سو و قیمت تمام شده­‌ی مناسب از سوی دیگر، مصرف آن‌ها همواره رو به افزایش داشته است. این خانواده از پلیمرها چه در هنگام سنتز ماده­‌ی اولیه به عنوان رزین و چه در هنگام استفاده به عنوان آمیزه­‌ی نهایی، دارای ریزه‌کاری‌های طراحی متعددی می­‌باشند که یا هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته یا مدل مناسب و جامعی جهت ارتباط ساختار و خواص محصول نهایی آن پیشنهاد نشده است.

این گزارش، به دو فصل تقسیم شده که در فصل اول، ابتدا خواص عمومی رزین اپوکسی مورد بررسی قرار گرفته و انواع اپوکسی­‌ها از نظر ساختار شیمیایی و روش­‌های ساخت معرفی می‌شود. در ادامه عوامل پخت به عنوان یکی از اجزای مهم تأثیر گذار بر خواص آمیزه­ی پخت شده معرفی خواهد شد و با بررسی ساختارهای شیمیایی انواع آن، با مکانیزم­‌های پخت گوناگون آشنا می­شویم. سپس نظری اجمالی به شناسایی رزین و محصول پخت شده خواهیم انداخت و به برخی از مهم­ترین مواد افزودنی به رزین اشاره خواهیم کرد.

خواص فیزیکی-شیمیایی رزین پخت شده علاوه بر ساختار مواد اولیه، به آرایش یافتگی آن‌ها در کنار یکدیگر نیز به شدت وابسته است. بررسی این موضوع در فصل دوم و با مرور اجمالی مفاهیم اختلاط آغاز می­شود. در ادامه نیز اثر عوامل گوناگون مانند نسبت استوکیومتری رزین/عامل پخت، اصلاح رزین با گروه‌های دیگر و توزیع جرم مولکولی رزین، بر ریزساختار (میکرو و نانوساختار) اپوکسی مشاهده می­‌گردد. همچنین در این بخش مواردی از اثرات ریزساختار بر خواص شیمیایی و فیزیکی گزارش شده در مقالات مورد بررسی قرار گرفته است.

Download

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *