المپیادی کیست؟

چرا بعضی‌ها المپیادی می‌شوند؟

المپیادی کیست؟وقت‌هایی فکر می‌کنم چرا یک دانش‌آموز که می‌تواند آزاد و راحت باشد و حداقل‌های آموزشی را با موفقیت بگذراند و در میان خانواده و دوستان تحسین شود، به خود فشار می‌آورد و المپیادی می‌شود تا اگر شانس یاری کند و تا آخر همچنان پر انرژی باشد، مدالی بگیرد و اگر هم نشد، سرزنش و زخم زبان دوستان و خانواده را به جان بخرد و خود را شکست خورده ببیند! دیدن تصویر رویایی حلقه گل و مدالی بر گردن در حال برگشت از مسابقات خارجی چقدر ارزش دارد که سالانه حدود 150 هزار نفر برای قرار گرفتن در این سی و چند نفر اینقدر خشن و جسورانه رقابت علمی می‌کنند؟ چرا بهترین سال‌های زندگی را صرف المپیاد می‌کنیم؟

باز به سوال اول برگشتم، المپیادی کیست؟ به جز مدال چه به دست می‌آورد که اینطور جدی از وقت و پول خود هزینه می‌کند؟

1

 المپیادی کسی است که توانایی‌های دانش‌آموزی خود را عمیق می‌کند. اگر فرض را بر این بگذاریم که بچه‌هایی که در رشته‌های نظری تحصیل می‌کنند قصد دارند در این زمینه هم موفقیت داشته باشند (فرض محال که محال نیست)، باید توانایی کسب دانش را در خود تقویت کنند. برنامه‌ریزی دقیق مطالعاتی و تمرین تکنیک‌های خلاصه‌نویسی و مرور مطالب و حل تمرین، نکاتی است که یک المپیادی طی یک تا چند سال آن‌ها را به خوبی فرا می‌گیرد و این را توشه‌ای برای آینده‌ی علمی خود بر می‌دارد.

2

المپیادی کسی است که به جای بازی‌های Clash of Clans و Boom Beach و Candy Crush و … وقت رقابتی خود را صرف کارهای مهمتری می‌کند. خواه این زمان مفید برای یادگیری موسیقی و خطاطی باشد، خواه شیمی و فیزیک یا حتی روپایی زدن! بالاخریه در نوجوانی هیجان رقابت لازم است و اگر حتی هیچ موضوع مهمی نباشد، بچه‌ها بر سر حدس مدل ماشینی که به زودی از خیابان می‌گذرد، رقابت می‌کنند.

3

المپیادی کسی است که شوق یاد گرفتن و کسب دانش را به جای خواندن مطالب مجلات زرد، صفحه‌ی حوادث و اخبار زندگی مشاهیر، صرف فهمیدنِ با زحمت می‌کند. بزرگ‌ترین لذت زندگی آن لحظه است که با شوق چیزی را می‌فهمیم و ناخودآگاه “آهان” بر زبان جاری می‌شود. این لذت را در چشمان کودکان که هر لحظه در حال فهمیدن هستند ببینید. وقتی زحمت یادگیری از زندگی می‌رود، برق چشمان هم کمرنگ‌تر می‌شود. ما در بزرگی سعی می‌کنیم باز هم از یاد گرفتن لذت ببریم و چون حوصله‌ی زحمت نداریم، سراغ دانش‌های بی‌دردسر مثل مجلات زرد و زندگی‌نامه‌ها می‌رویم. تا حالا فکر کرده‌اید که چرا عکس‌های خصوصی از زندگی بقیه اینقدر پرطرفدار است و چرا بی‌ارزش‌ترین اخبار حوادث دنیا را اینطور دنبال می‌کنند؟ همه به دنبال فهمیدن موضوعی تازه هستند و از آن لذت می‌برند؛ چه بهتر که این لذت با دانشی مفید و تخصصی همراه ما باشد.

4

المپیادی کسی است که برنامه‌ریزی درسی مناسب دارد و برای پیش‌دانشگاهی و کنکور و کارشناسی ارشد و … توشه بر می‌دارد. به جای اینکه سال کنکور برود سراغ مشاور و فلان‌قدر پول بدهد تا یک برنامه‌ی درسی تخیلی! بگیرد، خودش آزمون و خطا می‌کند و چیزهایی را درمی‌آورد که هزار تا مشاور هم نمی‌تواند در باره‌ی او بهش بگوید. فقط خود من می‌دانم که شب‌ها بیدار بمانم و درس بخوانم بازده بیشتری دارد یا صبح‌های زود! ظهرها باید بخوابم یا نه! اختصاصی برای صبح من است یا عمومی! چه خوراکی‌هایی را بخورم بیشتر شاد می‌شوم! اینها را مشاور به من نمی‌گوید. او به دنبال راهکارهای عجیبی می‌گردد تا بتواند با آن‌ها خود را خاص‌تر نشان دهد تا در بازار بزرگ کنکور جایی برای رقابت داشته باشد. بنابراین المپیادی‌ها می‌فهمند آنچه را قرار است بعدا به‌شان فروخته شود.

5

المپیادی کسی است که فرصت چند روز بعدِ کنکور را برای انتخاب شغل و نوع زندگی چند ده سال بعدش کافی نمی‌داند. حتی دیده‌ام کسی مدال نقره‌ی فیزیک گرفته و سال بعد رتبه‌ی 3 کنکور هنر شده است. به همتش آفرین گفتم که انتخاب کرده و فهمیده فیزیک علاقه‌اش نیست! و رفته دنبال هنر و کارگردانی و علاقه‌اش. اگر المپیادی نبود، قطعا 4 سال در دانشگاه فیزیک یا مهندسی مکانیک می‌خواند و بعد می‌فهمید که این کاره نیست.

6

المپیادی کسی است که خود را مجبور به کارهای سخت‌تر بدون اجبار می‌کند و همتی به دست می‌آورد که بیا و ببین. المپیادی‌ها شغل را از سخت به ساده انتخاب می‌کنند و قدرت ریسک خود را بالا می‌برند. اینطور است که حتی غیرمدالی‌های ناموفق در المپیاد هم بازار کار را خوب می‌شناسند و خوب پول درمی‌آورند 🙂

فعلا همین!

143 دیدگاه

 1. سلام واقعا همین ویژگی های المپیادو المپیادی که منم جذب این مسیر شدم هدفم کاملا مشخصه..اازسال اول المپیاد خوندم اما شرایط جوری شد که نمی تونستم اونجور که یه المپیادی درس میخونه منم بخونم..فکر میکنم خیلی دیر شده امسال که میرم دوم یه جورایی نا امید شدم. یه المپیاد زیستی مثله من باید چکار کنه؟

 2. متن زیبایی بود.مرسی.
  من خودم یکسال هست که دارم برای المپیاد زیست میخونم و کاملا با چیزایی که شما گفتید موافقم ولی بعضی وقتا یه
  چیزایی فکر میکنم که با خودم میگم شاید با این همه سود المپیاد بهتر بود از همون اول کنکور میخوندم و خودمو راحت میکردم.
  مثلا وقتی همکلاسی هامو میبینم که چه طور با قدرت و به سرعت خودشونو برای کنکور اماده میکنن و من اگه قبول نشم تازه باید پیش دانشگاهی شروع به خوندن کنکور کنم.
  وقتی که میبینم همه معلما و مشاورای مدرسه المپیاد رو یه چیز فانتزی و بی فایده میدوننن.
  وقتی میبینم که بقیه مردم دیدشون نسبت به المپیاد همون دیدی هست که مثلا وقتی یک دانش اموز سوم دبیرستانی میره کلاس نقاشی.همه به اون میگن نقاشی فانتزیه به درد نمیخوره بچسب به درس.به المپیاد هم همین دید رو دارن.ولی به نظر من المپیاد یه چیز برتر یا فوق برتر هست که قابل مقایسه با کنکور نیس . ولی مردم کنکور رو یه چیز اصلی و المپیاد رو میان برنامه و فرعی میدونن.فکر میکنن که مثلا ادم باید توی وقت بیکاریش المپیاد بخونه.و وقت اصلیش رو باید بذاره روی حفظ کردن درسای مسخره مدرسه.این دید مردم هست
  تازه وقتی به یه جایی هم میرسی میگن طرف خرخون بود.اینارو که میشنوم واقعا ترجیح میدم المپیاد رو ول کنم. بیخیال شم برم همون درسای مسخره مدرسه رو بخونم و کلش اف کلنز بازی کنم…..
  المپیاد خیلی پر استرسه.خیلی.مثلا یه المپیادی باید همیشه فکر تلف نکردن وقت باشه.فکر این باشه که سر زنگ ورزش بشینه المپیاد بخونه. همش از این حرص بخوره که توی مدرسه تمام وقتمون رو هدر میدن. واقعا درسای عمومی همش وقت تلف کردنه.مثلا معلم میاد معنی شعر میگه ما مینویسیم بعد میره. 🙂 خوب این یعنی اتلاف 100 درصد وقت. یعنی توهین به ارزش بچه ها. یعنی اینکه اون معلم بچه ها رو یه دستگاه پرینت فرض کرده.خب این اقای به اصطلاح معلم میتونس همون چیزا رو روی یک برگه بنویسه بعد کپی بگیره.بعد بده بچه ها. پولشم میدادیم.اصلا 2 برابر پولش رو میدادیم.ولی اون اقای به اصطلاح معلم دلش میخواد وقت بچه هارو تلف کنه.المپیادی یعنی حرض خوردن واسه این مسایل.
  اینا نظر من بود.اقای خلینا دوس دارم شما هم نظرتون رو راجع به این موضوعات بگید…
  مرسی…..

  • باز هم به متن برگرد؛ زندگی آینده‌ی شما اصلا آسان نیست. شما داری تمرین می‌کنی که برای شرایط سخت و زمان‌هایی آماده بشی که کسی در تصمیمت همراهت نیست.
   اگر برای خودت مشخص کنی که “هدف المپیادی شدن فقط مدال نیست” اون وقت همه‌ی مسیر یک کار ارزشمند می‌شه. اگر مدالی شدی، چه بهتر! اما اگر نشدی هم از لحظه‌لحظه‌ی مسیر استفاده بردی. به نظر من المپیاد و نقاشی و ورزش و مدیریت و تمرین صداقت و … عرض زندگی شما رو بیشتر می‌کنه و گاهی ارزشی بیشتر از طول زندگی شما داره.
   پیشنهاد دوستانه: درباره‌ی همه‌ی معلم‌ها به خوبی فکر و یاد کن. بعدا می‌بینی همون کسی که شما رو پرینتر فرض کرده از خیلی انسان‌های دیگه مفیدتر بوده برات.

  • دقیقا انگار از زبون من حرف می زدی
   به چه سختی خودمونو می کشیم که روزی 8 ساعت وقت بزاریم سر از کتاب های فیزیولوژی و پاتولوژی ترم های آخر پزشکی دربیاریم اون وقت
   معلم دینی میاد میگه عامل سرماخوردگی یه نوع باکتریه!!!!!!!!!!!!!!!
   بغل دستیم میگه بزا مدال نگیری این قدر بهت بخندیم…
   معلم زیست میگه باید کتابو حفظ کنی و امتحان مسخره خودشو بهم نمره میده 17
   معلم ادبیات از کلاس بیرونم میکنه چون وقتی که اون داشته مزخرفات خودشو توضیح میداده من کتاب المپیاد میخوندم
   ودرآخر مادربزرگم میگه می خوای دکتر بشی که چی؟ برو سر کار پول دربیار که بهت زن بدن!!!!
   اما بازم یه انسان بزرگ به اهداف بی نهایت خودش نگاه میکنه و هیچ وقت نا امید نمیشه
   باید مثل یه تاردیگرادا بود محکم و استوار تا بی نهایت…
   (محض اطلاع غیر زیستی ها: یه جاندار بسیار مقاوم به شرایط بسیییییییییییار بد محیطی)

   • شرایط بد محیطی رو خوب اومدی
    میشه گفت تمام حرفایی که گفتی حرفای منم هست که به زبونم نمیاد و فقط تو سرم میچرخه
    انقد موضوع برای گله گذاری هست که ترجیح میدم مات و مبهوت و ساکت نگاه کنم تا حرف بزنم

    • واقعا.
     متاسفانه اکثرا فکر می کنن وقتی داری برای المپیاد می خونی، وقتت رو تلف کردی!
     ولی این طور نیست.
     وقتی آدم با خوندن مطالب جدید و فرا تر و یادگیری اون ها به وجد میاد، اینا وقت تلف کردن نیست.
     من خودم برای المپیاد شیمی می خونم.
     وقتی بعضی روزا به خاطر حجم زیاد مطالب و کار ها مجبور میشی مدرسه نری، در حالی که ساعت 4 صبح بیدار شدی تا بخونی که عقب نیوفتی از بقیه ی المپیادی ها، اینو فقط یه المپیادی درک می کنه! نه یه معاون مدرسه که زنگ میزنه و میگه پاشو بیا مدرسه، با این چیزا به جایی نمی رسی!
     یا نه حتی اون معلم درس سواد رسانه ای که درسش هیچ مطلب مفیدی برای ما نداره، ولی نمیذاره از کلاسش بری بیرون تا حداقل از وقتت استفاده کنی!
     و نه حتی اون خانواده ای که برات هزینه می کنه، اونم به اصرار خودت، که تمام کتاب های مورد نیازت رو بخری و بخونی، و در آخر بهت بگن که امیدوارم پولم رو هدر نداده باشم!
     اینا تحملش سخته.
     حداقل برای منی که دارم تمام انرژی و وقت و تمرکزم رو روی این موضوع میذارم.
     فقط خداروشکر می کنم که خانواده ام پشتم هستن.

 3. آقای خلینا. عالی بود. چند روز بود که داشتم فکر میکردم که المپیاد کلا بذارم کنار. چون تو این مسیر خیلی تنهام. مرسی که دوباره امیدوارم کردید ☺

  • ان‌شاءالله هیچ وقت احساس تنهایی نکنید، خودتون و خدا یک طرف، بقیه یک طرف دیگه! راستی الان نمی‌دونید، ولی مطمئن باشید پدر و مادرتون هم همیشه همون طرفی هستند که شما هستید.

 4. نظرات بالا رو خوندم..چرا المپیادیا اینقدر ناامید شدن!!ما خوش شانس ترین دانش آموزای این سرزمینیم که علاقه ی خودمون رو پیدا کردیم و وقتی زمان انتخاب رشته برسه فقط از روی اسم و رسم رشته تصمیم نمیگیریم میدونیم داریم دنبال چی میگردیم..اصن هیچی هم گیرمون نیاد چهارتا آدم خفن دیدیم جرات کردیم ک زندگی کنیم و خودمون راه خاص خودمون رو کشف کردیم .اصن ساعتایی ک تو کلاس المپیادیم قشنگ ترین و باحال ترین ساعتای عمرمونه…با این همه ویژگی جذاب چطور میتونیم نا امید و سرخورده باشیم؟؟

 5. سلام.
  آقای خلینا زیبا بود من برای المپیاد فیزیک میخوانم واقعا خوبه الان مثلا به حد ومشتق و انتگرال که ریاضی سال چهارم است و دروس فیزیک دبیرستان مسلط شده ام.
  واقعا المپیاد به کنکور که ضربه نمیزنه بلکه باعث پیشرفت چشمگیر زودهنگام هم میشه.

 6. با عرض سلام خدمت آقای خلینا
  خواستم بگم شما که اینقدر قشنگ و جالب مطلب مینویسید چرا مطالبتون کمه؟ لطفا مطالب رو‌ بیشتر و سایت رو زود تر اپدیت کنید

  • من مثل دلاک‌های نسل قدیم هستم، دوست دارم عیب‌ها رو جلوی چشم بیارم! تا به مشکلی بر نخوردم و تحلیلش نکنم، چیزی نمی‌نویسم.
   اما چشم سعی می‌کنم بیشتر به اطرافم به خصوص در حوزه‌ی آموزش و نوجوانان نگاه کنم.

 7. سلام آقای خلینا ! الان که این کامنت رو مینویسم دارم با بچه های المپیادی در بدو ورود به دانشگاه کار میکنم، در خصوص مهارتهای ضروری که نه در مدرسه انرژی اتمی یاد گرفتند، نه در برق دانشگاه شریف، نه مسابقات المپیاد جهانی …
  در خصوص پست شما، واقعاااا زیبا بود، و به هیچ وجه رنگ و بوی تبلیغاتی نداشت….

  ولی بنظر من واقعیت دیگری وجو داره، ینظر میاد ما به سبد مهارت نیاز داریم، کم نیستند کنکوری های رتبه زیر 100 و مدال آوران المپیاد که تکلیفشان با خودشون راجبه زندگی و آینده و مسیر شغلیشون مشخص نیست، نظام ارزشی مشخصی ندارند، بنظرم ما نباید بچه ها رو تشویق کنیم تا تمامی منابعشون رو اعم از روابط خانوادگی، دوستان، زندگی با مردم، انرژی، انگیزه، زمان ،سلامتی و ….. دیگر را فدای کنکور و المپیاد بکنند!
  من نمیگم المپیاد و کنکور بده، خصوصا المپیاد، ولی واقعیت اینکه چه هزینه ای دارند میدند برای چه فرصتی ؟

  تولید علم برای ملتی که شکم خالی دارد و حتی در تولید فضولات هم مشکل دارد، بیشتر شبیه یک طنز است.
  زندگی با ارضاء نیازهای اولیه انسان آغاز میشود
  با تولید ثروت ادامه پیدا میکند
  با تولید علم توسعه پیدا میکند
  و با تکیه به معنویت، غنی می گردد.
  این ترتیب را نمیشود به سادگی تغییر داد.
  و امروز، بخش عمده ای از جامعه انسانی، قربانی تفکری است که میکوشد این مخروط را وارونه روی زمین قرار دهد:
  با معنویت آغاز کند، با علم معنویت را تثبیت کند، با ثروت از علم و معنویت دفاع کند و در نهایت پس از مرگ، به ارضاء نیازهای اولیه خود بپردازد…
  در خصوص فضای آلوده آموزش خصوصا در المپیاد و دو سال اخیر:
  بنظر میاد در افق بلند مدت کسانی که مزیت رقابتی ندارند از گردونه ی رقابت حذف خواهند شد، ولو اینکه فرازهایی در کارنامه داشته باشند.
  واقعیت آخر:
  مشتریان آینه ی تمام نمای موسسات !
  من واقعا از صنعت آموزش متنفر میشم وقتی میبینم مشتریان انقدر سطحی نگر و ساده اندیش اند، پدر ومادرهایی که المپیاد خواندن فرزاندانشون پاسخی ست به عقده هاشان !

  ایمان دارم شما مسیر واقعی را به بچه ها نشان میدهید و وارد فضای مسموم دیگر رقبا نمیشوید.

  دوستدار شما
  پویا

  • توی نوشته‌ی شما هم عصبانیت بود و هم واقع‌نگری و هم لطف به من؛ امیدوارم درگیر مسایل بازاری این صنعت نشیم.

   در مورد عرض زندگی، به بچه‌هایی که در کلاس‌ها و همایش‌ها دیدم بارها گفتم که المپیاد یکی از هزاران راه افزایش عرض زندگی است. اما اگر این راه رو انتخاب می‌کنیم، باید با فرهنگ درست و اصولی پیش بریم.

   • پایدار باشید جناب خلینای عزیز !

    شنیدن صحبت های دوستانی با تجربه ای چون شما که مسیر المپیاد و زندگی و کسب و کار را طی کردند میتونه خیلی اثربخش تر از حرف های والدین باشه !

    به این امید که در جامعه و فرهنگ جمعگرایی مثل جامعه ما آدمها خودشون با فکر مسیر زندگیشون را تعیین کنند، نه اینکه نظام آموزشی و اطرافیان مسیر زندگی شخصی مان را رقم بزنه، من خودم وزارت علوم و باشگاه را در قد و قواره ای نمیبینم که بتونه این کار را بکند بنظرم خانواده و مدرسه و کنکور و المپیاد و دانشگاه سهم مهمی در فکر نکردن ما دارد،

    به امید اینکه هر کی بدونه چرا المپیاد میخونه، چرا میره دانشگاه، چرا مهاجرت میکنه یا نمیکنه !

    از شما سپاسگذارم که این درد و دل ها را خواندید و پاسخ دادید.
    به امید اینکه بچه ها برای کشورشون مدال بیارن نه تنها برای اثبات خودشون

    یاد عزیزانی افتادم که اخیرا مسابقات جهانی را دایورت کردند و زدند تو کار آموزش المپیاد!
    بد به حال میهن !

    موفق باشید

 8. چه قدر خوب که این موضوع را قرار دادید واقعا سخت است در حضور ناامیدی حرف از امید زد و قبولی ولی المپیادی فعل خواستن را صرف کرده و اگر هم پشیمان بشود فقط ناشی از بدبینی و کج فهمی دیگران پیرامون المپیاد است …..

 9. سلام.من یک هفتس شروع کردم برای المپیادریاضی.امسال میرم دوم
  حرفاتون خیلی قشنگ بود ومن قبولشون دارم.هدف من اول رسیدن به مرحله کشوری بود ولی الان باخودم میگم اگه مرحله اول هم رتبه نیارم مهم نیست ضررنکردم.منم به همینایی که شما گفتید فکر میکنم.توشهرما امکانات برای کلاس المپیاد نیست ومن دارم خودم میخونم وخیلی سخته وخیلی به مشکل میخورم ولی بازم به لذتش می ارزه.
  یه سوال:منی که دارم خودم میخونم واکثرا هم به مشکل میخورم ایا امیدی به مرحله دوم داشته باشم یانه؟چون وقتی فکر میکنم که با سومی ها دریک سطح سنجیده میشم بیخیال مرحله 2 میشم.لطفا راهنماییم کنید.
  منتظر جوابتون هستم

  • سلام دوست عزیز،
   قطعا همه‌ی بچه‌هایی که وارد این رقابت می‌شوند، باید امید داشته باشند و دنبال بهترین راه‌کارها برای پیشرفت باشند. سال‌های مختلف بچه‌های دومی توانسته‌اند در کنار سومی‌ها مدال بگیرند. شما هم تالارهای آیریسک را دنبال کنید و از تجربیات بچه‌های مدال‌آور بهره ببرید.

 10. سلام .آقای خلینا می خواستم بدونم کلا در المپیاد ها چقدر هوش و استعداد نقش داره .من دانش آموز سال دوم هستم و دارم برای شیمی می خونم.سال هیچی نخونده بودم .
  واسه در رفتن از درس مدرسه و این داستانا هم شروع نکردم ، ولی احساس می کنم
  این راه واسه بچه هایی که هوش بالایی دارن معقول تره نسبت به دانش آموزانی که هوش متوسط دارن . می خواستم نظر شما رو هم در این مورد بدونم.

  • سلام دوست گرامی،
   در المپیاد و به خصوص شیمی، هوش شاید 5 درصد و تلاش و نظم و برنامه 95 درصد نقش دارند. بسیاری از هوشمندها مدالی نشده‌اند و بعضی از طلایی‌ها هوش متوسطی داشته‌اند. نگران نباش، اگر محکم پیش بری، در چند ماه خوب می‌فهمی که جایگاهت چطوریاست.

 11. سلام آقای خلینا
  واسه المپ شیمی برنامه میخواستم .
  امسال سال سومم و از سال اول دارم میخونم.
  شما چرا ایمیل یا شماره ای ندارید که ما بتونیم در ارتباط باشیم؟

 12. حرفاتون جالب بودن…همشون هم درست بودن…من تک تکشونو در خودم و سایر بچه های المپیادی مدال دار و بدون مدال دیدم ولی یه چیزایی هم هست که خیلی وقت ها گفته نمیشه ولی حقیقت داره…
  من المپیادو از سال دوم شروع کردم و با این وجود موفق شدم مرحله 2 قبول شم…
  اما می خوام یه حرفایی رو بگم که هدفم نا امید کردن کسی نیست ولی دلم می خواست اون موقع ها یکی اینارو بهم می گفت…بهتره بدونید و المپیاد بخونید نه این که ندونیدو…
  المپیاد اخیرا یه جوری شده که در 90 درصد موارد هر کی معلم بهتر و بیشتر،مشاور بهتر و بیشتر،کتاب های بیشتر،خانواده ی آگاه تر و پولدارتر و همفکر تر و مدرسه ی آگاه تر و یاری دهنده تر و برنامه ریزی کننده تر داره بهتر نتیجه میگیره…اون 10 درصد هم موارد استثنایی هستند که درس خون بودن فوق العاده زیادشون به سایر موارد غلبه کرده و همین طور 2 تا مورد از امکانات بالا رو به طرز فوق العاده قوی داشتن و بقیه رو نداشتن….بالا خیلی رو کلمه ی آگاهی تاکید کردم چون خیلی مهمه…من اصلا سال اول دبیرستان المپیاد رو درست نمیشناختم…
  اینا رو گفتم که بدونید من خودم المپیادو دیر شروع کردم و تونستم مدال بگیرم ولی طلا…
  فکراتونو بکنید و اگه شروع کردید یا وسط راهید تکلیف خودتونو معلوم کنید…
  به خودتون ایمان داشته باشین ولی به رقیباتون ایمان نداشته باشید و تصور خاصی از اونا توی ذهنتون درست نکنید…منظورم اینه که توی المپیاد خیلی شلوغه و خیلیا روش سرمایه گذاری میکنن همیشه سعی کنید پیشرفت کنید و بدونید همیشه یکی هست که ازش عقبید…ولی دست و پاتون رو نبستند و می تونید ازش جلو بزنید…

 13. سلام
  من دانش آموز سال دوم هستم و دارم برای المپیاد نجوم آماده میشم.ولی نمیدونم که باید روزی حد اقل چند ساعت برای المپیاد درس خوند؟میشه در این باره کمکم کنید.

  • سلام بنده‌ی خدا،
   همیشه گفتم اون قدری وقت بذار و بخون که هیچ وقت پشیمون نشی!
   فکر کن الان سال سومه و تو المپیاد دادی، هر وقت به عقب برگشتی و نگاه کردی که چقدر وقت گذاشتی، باید راضی باشی و مطمئن بشی که بهترین کاری که می‌تونستی رو کردی. معلوم نیست بقیه‌ی رقیبها چه می‌کنند، پس نمیشه نسخه‌ی مشخصی پیچید.

   • بله حرف شما کملا درسته و از کمکتون هم ممنون
    فقط یه مسِئله دیگه:
    من برای خوندن نجوم در طول سال تحصیلی باید یا تا نیمه های شب بشینم درس بخونم یا صبح خیلی زود پاشم درس بخونم(4 صبح).شما کدومو پیشنهاد میکنین؟

    • هیچ کس مثل خودت نمی‌تونه این رو به تو بگه که صبح بهتره یا شب!
     اگر هنوز نمی‌دونی، یک هفته هر کدوم رو امتحان کن و ببین در کدام زمان حال بهتری داری.

 14. سلام .از متن لذت بردم.آقای خلینا می شه من را راهنمایی کنین؟من یک دانش آموز شهرستانی هستم و دستم به یک مشاورم نمیرسه .اینجا مشاور ها فقط کنکور رو می شناسند .وقتی برای المپیاد به دفتر مشاور رفتم و گفتم المپیاد نیم ساعت در مورد کنکور برایم گفت.من یک مشکل دارم اونم اینکه همتم کمه بعضی وقتها تنبلی می کنم.باید چه کار کنم که همیشه مصمم باشم و خسته نشوم؟المپیاد زیست می خوانم

  • سلام علی جان،
   هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شی، یادت باشه که هزاران نفر هم مثل تو در حال آغاز تلاش روزانه هستند و اگر تا شب غفلت کنی، ممکن است از بسیاری از آنها عقب بمانی.
   همچنین، مقالات مشاوره انگیزشی را جستجو کن و به دقت بخوان.

   • یک سلام دوباره اقای خلینا.راستش امشب در این فکرم که نکند من با قدم گذاشتن در راه المپیاد در تاریکی پا گذاشته باشم وبا تلاشی بیهوده زندگی ام را بجایی ببرم که دیگر راه بازگشتی در ان نیست. از این رو چون تنها ازین جا به یک انسانی که می دانم حداقل چند سالی از عمرش را با المپیادی ها گذرانده دسترسی داشتم.ازشما میخواهم یک راه برای ارتباط با خودتان یا حداقل با یک فرد جرب دیگر جلوی پایم بگذارید.لطفا توجه کنید در شهرستان من منبعی وجود ندارد. واقعا به کمکتان نیاز مند هستم.

    • سلام علی‌جان،
     بالاخره در یک مسیر نسبتا سخت، گاهی ناامیدی و گاهی فکر اینکه “نکنه اشتباه کردم” سراغ آدم میاد. نگران نباش، همه همین هستیم.
     ایمیل من info@khalina.ir است، خوشحال میشم اگر کمکی از دستم بر بیاد.

     موفق باشی

 15. سلام آقای خلینا ممنون از مطالب مفیدتون.من سومم و تازه به فکر المپیاد افتادم متاسفانه کسی نبود که آگاهی درباره المپیاد به من بده و من تازه فهمیدم که چقدر عاشق زیستم و میتونم ساعت ها با لذت و بی وقفه بخونمش و کشفش کنم با اینکه راهنمایی و دبیرستانم رو تو یه مدرسه نسبتا خوب تو یه شهر بزرگ درس خوندم(مدرسه نمونه کرج).
  الان واقعا احساس ناکامی میکنم.کاش به جای تلف کردن وقت بچه ها تو این نظام آموزشی بیخود یکم استعداد یابی میکردن بچه ها رو راهنمایی میکردن که هرکس متناسب با پتانسیل هاش و تیپ شخصیتیش و استعدادش و علاقش پیش بره نه همه با یک برنامه …به قول یه بزرگی تو جامعه ای که هرکس سرکاری که استعدادشو داره نباشه همه بیکارن…نمیدونم با این وضع رقابت الان اگه شروع کنم میتونم جایگاهی داشته باشم یانه..خیلی سردرگمم

  • سلام برباد رفته 🙂 (نقش اسکارلت رو داری یا رت یا …؟ )
   یادت باشه در هر شرایطی حدود 10 نفر در هر رشته مدال طلا می‌گیرند، اما بیشتر از 1000 نفر مسیر رو خوب طی می‌کنند و از منافع این مسیر استفاده می‌کنند. سعی کن جزو اون 1000 نفر باشی، شاید به 10 نفر هم برسی.

 16. سلام خسته نباشید
  ممنون از متن قشنگتون من کلاس هشتم هستم و میخوام از حالا بطور جدی برای المپیاد نجوم بخونم.ولی احساس می کنم هنوز نمی دونم که بهتره برم فیزیک یا نجوم
  خواهش می کنم راهنماییم کنید که چطور میونم مطمین بشم
  ما تو کدرسه کلاس نجوم نداریم و فقط فیزیک پیشرفته قرار بود باشه که تشکیل نشد لطفا کلاس هم پیشنهاد بکنید
  واقعا ممنون و اینکه اگه میشه سریع جوابم رو بدید

  • سلام دوست عزیز،
   شاید بهتره کمی وقت بگذاری و یکی دو فصل از کتاب‌های مقدماتی هر رشته رو بخونی و با بچه‌هایی که در این زمینه فعال هستند و همینطور دانشجوها و فارغ‌التحصیلان صحبت کنی. حتما رشته مورد علاقه‌ات رو پیدا می‌کنی.
   آیریسک کلاس‌های مختلف در سطوح متفاوت رو برگزار می‌کنه، کافیه یک جستجو بکنی 🙂

 17. سلام اقاي خلينا.ممنون از متن زيباتون.
  من سال دوم هستم و درالمپياد زيست شركت كردم و فقط يك ماه باقي مانده تا ازمون براش وقت گذاشتم و در مرحله اول قبول نشدم..خيلي ناراحت شدم و يه جورايي نااميد..به نظرتون اين مسيرو رهاكنم يا با تلاشي بيشتر براي سال بعد خودمو اماده كنم؟

 18. سلام و خسته نباشید آقای خلینا و دوستان نماز روزه ها قبول باشه
  اینکه آدم میتونه از تجربه های بچه ها استفاده کنه واقعا عالیه … المپیاد یه راهی هست برای بالا بردن توانایی هامون در علم و زندگی نه فقط جنبه مدال و…المپیاد یعنی میدان برخورد استعداد ها که در این میدان هزاران بار مورد وسوسه افکار و اطرافیان قرار میگیریم …ولی اگه یقین داشته باشیم که راهمون درسته مطمینا میتونیم باهاشون بجنگیم …اینکه انسان پی علاقه اش بره خیلی عالیه … با توکل بر خدا و تلاشی مضاعف میشه یه نتیجه عالی گرفت شکستی وجود نداره …
  آقای خلینا خیلی از بچه های شهرستانی که اهل شهرهاب بزرگ نیستن خیلی زود ناامید میشن که ما نمیتونیم در بیاییم و غیره چون امکانات نداریم وروی ما سرمایه گذاری نمیکنند و غیره نظرشما چیه؟

  • سلام آهنی جان،
   این پرسش رو مطرح کردیم که چرا المپیادی نیستید و حدود 500 پاسخ رسیده، بعد از جمع‌آوری، راههای المپیادی شدن و یا انصراف از آن را جمع‌بندی می‌کنیم.

 19. آقای خلینا ممنون از پستتون! این چند ماه تابستون انقد از مشاور ومعاون و بچه های مدرسه از سختی قبولی تو کنکور شنیده بودم، شک کرده بودم که واقعا راه درستو پیش گرفتم یا نه؟ من که انقد روی المپیادم مصمم و محکم بودم دست و دلم لرزیده بود! با خودم فکر میکردم چرا از همون بچگی انقد علاقه داشتم به خودم سختی بدم؟ میتونستم مثل بچه های دیگه درس مدرسه رو بخونم انقدم از همکلاسیو معلمو معاون زخم زبون نشنوم… ولی نوشتتون یادم اورد چرا المپیادو انتخاب کردم چرا ریسک کردم،چرا این همه سختی رو به جون خریدم.
  خیییییلی مچکرم!

 20. آقای خلینا پارسال تابستون که متنتون رو خوندم با اینکه پشیمون شده بودم از خوندن المپیاد ولی تصمیم گرفتم که دوباره ادامه بدم. با اینکه خیلی سختی کشیدم در دوران مدرسه و خیلی فشار تحمل کردم و امسال مرحله ۲ قبول نشدم. اما یه چیزای با ارزشی رو پیدا کردم که اگه دوباره هم برگردم همین مسیر رو انتخاب میکنم حتی اگه مرحله ۲ قبول نشم و مدال نگیرم. المپیاد منو روشن کرد نسبت به آینده ی شغلی و علمیم. خیلی خوشحالم که با المپیاد و مسیرش آشنا شدم. و از شما هم خیلی ممنونم چون اصل المپیادی شدن من به خاطر مطالبی بود که در مجله ی دانستنیها مینوشتید. با اینکه خودم اون موقع مخالف بودم با المپیاد خوندن. اون موقع اول دبیرستان بودم تقریبا هیچی از المپیاد نمیدونستم ولی تصمیم گرفتم که مرحله ۱ رو شرکت کنم و المپیادی بودن رو تجربه کنم. و اصلا هم الان از کارم پشیمون نیستم! باز هم میگم خیلی خیلی سپاس گزارم آقای خلینا. مرسی که این همه زحمت میکشین و بچه ها رو به این مسیر قشنگ دعوت میکنین. دعا و انرژی مثبت ما بچه ها همیشه پشتتونه.

  • سلام پریناز،
   با خوندن این متن‌های شما من هستم که روحیه می‌گیرم. احساس می‌کنم چیزی که نوشتم و گفتم با اینکه اعتقاد شخصی خودم بوده، اما برای دیگرانی هم مفید بوده و این خیلی خوشحال‌کننده است.
   ممنون از انرژی مثبتی که در نوشته‌ات بود، همیشه موفق باشی

 21. سلام
  من سال دهم هستم و المپیاد شیمی و انتخاب کردم چون واقعا بهش علاقه دارم و تو کلاسا هم خسته نمیشم فقط اعتماد ب نفس کمی در این مورد دارم اینکه میتونم هم واسه کنکور بخونم وهم بتونم تو المپیاد موفق بشم واقعا احساس میکنم ب این المپیاد نیاز دارم و میخوام ادامه بدم لطفا میشه راهنماییم کنید چون خانوادم انتظار زیادی از من دارند و میخوان همرو باهم داشته باشیم و اینکه امکان اینکه امسال امتحان المپیاد نداشته باشیمو سال بعد باشه

 22. مرحبا!
  واقعا قبول دارم اینو…
  ما توی مدرسمون افرادی مث خودم داریم که بچه ها مسخره شون میکنن که زنگ تفریح ها چرا کتاب المث دست میگیریم… کاش میتونستن بفهمن که علاقه ی ما خیلی کارا میتونه انحام بده! ای کاش…

  • سلام علی،
   نگران نباش، گاهی به زمان احتیاج داری و بعداً ممکنه دلِت برای این روزها تنگ بشه!

   همین مسخره‌کردن‌ها گاهی انگیزه‌بخش است.

 23. سلام مرتضی جان،حرفاتون کاملا درسته، خداوکیلی خوب دارید از صنعت المپیاد پول در میارین، لااقل چهار تا مطلب هم از مضرات المپیاد بزار، که این همه نفر که میان هرسال المپیاد میدن قبول نمیشن لااقل روحیشونو نبازن و از قبل امادگی داشته باشن، کمی هم به فکر دیگران باش و فقط به فکر جیب خودتون نباشید.
  شخص خودتون مد نظرم نیست، حرفم خطاب به همه موسسه های المپیاد و … هست.
  با تشکر

 24. سلام ببخشيد من دانش اموز پايه دهمم و ميخوام از عيد ميخوام براي المپياد زيست شركت كنم اگه خدا بخواد فقط من براي اطلاعات كه بدست ميارم شركت ميكنم نه مدال ؟؟؟ كار خوبيه به نظرتون ؟؟ دير نيست ؟؟

 25. در مورد شکست هم بگید
  المپیادی کسیه که بعد از کلی زحمت به نبوغ خودش پی میبره
  و بعد میبینه هستند کسانی که با پول جای دیگران رو میخرند و هیچ نبوغ و استعدادی ندارند ولی رتبه میارند
  المپیادی کسیه که 3 سال رو زحمت میکشه و مطمینه نتیجه میگیره و برای مرحله جهانی وقت میزاره ولی وقتی حقش رو بخورن جا میمونه و افسرده میشه و دیگه حوصله وقت گذاشتن برای کننکور رو نداره و دانشگاه بی سر و ته قبول میشه
  اینم نیمه خالی لیوان که دست من افتاد و سالهاست هنوز خودمو پیدا نکردم ,و اعتماد به نفسم رو از دست دادم……..

  • نقره‌داغ جان سلام،

   این حق‌خوری چیزیه که توی المپیاد هم مثل خیلی از جاهای دیگه هست (دوست دارم بگم نیست، اما خیلی کم و سال‌هایی بوده که اشتباهاتی شده و حق بعضی از بچه‌ها نادیده گرفته شده) امیدوارم عمدی و سیستماتیک نباشه و مسوولین در جهت رفعش تلاش کنند.

   تو هم حتما در جاهای دیگه خیلی موفق‌تر می‌شی که این مرحله هم خاطره‌اش برات می‌مونه

 26. سلام استاد من کلاس دهمم و میخوام المپاد زیست رو شروع کنم لطف کنید منابع رو به من بگید و روش مطالعاتی و منظور از خلاصه نویسی و نکته برداری همون حاشیه است. اگر لطف کنید جواب منو بدید ممنون میشم که چه کتابیو چجوری بخونم وچه تمرینا وتستایی حل کن من دانش اموز تجربی در اهوازم با تشکر

 27. چجوری استاد میشه با شما ارتباط داشته باشم ؟من جلد یک کمپبل رو خریدم ولی نمیدونم باید چطوری بخونم روشو بلد نیستم یعنی اگ کمپبل خوانده بشه مرحله اول قبولی امکان داره؟

 28. سلام اقای خلینا من قصد دارم برای المپیاد زیست شرت کنم البته امسال ک دهم بودم شرکت کردم مدرسه کلاس هم برگزار کرد اما فایده نداشت حتی یک نفر هم برای مرحله اول قبول نشد اما تازگیا کتابای سولومون رو خریدم وقصد دارم در سال یازدهم شرکت کنم از سوی دیگه هم قصد دارم برای کنکور سخت درس بخونم و وارد دانشگاه خوبی بشم اما مردد هستم ک کدوم کارو انجام بدم بهتره باتوجه ب اینکه در مدرسه دولتی در منطقه 13 تهرانم درس میخونم و مدرسه برای کنکوریامونم کار خاصی انجام نمیدن من هم در قبول شدن در المپیاد وهم در کنکور کاملا ناامیییییدم ولی عاشق پزشکیم و واقعا دوست دارم ب مدارج علمی بالا دست پیدا کنم اما فامیلامون میگن رشته تجربی اخرش هیچه و تو هیچی نمیشی و رشتتو تغییر بده اما من این رشته رو واقعا دوست دارم اما امیدم کاملا نا امید شده من دوست دارم ی ادم موفقی باشم لطفا راهنمایم کنین

 29. ببخشید بنده از طرفی فکر میکنم ک چون در یک منطقه کم اهمیت تهران زندگی میکنم در هیچ المپیادی و حتی در کنکور هیچی نمیشم لطفا کمکم کنید

  • موفقیت تحصیلی هیچ ربطی به منطقه تحصیل و امکانات نداره، هر سال از روستاهای کوچیک هم مدال المپیاد داریم و هم رتبه‌ی تک رقمی کنکور

 30. با سلام .
  من دانش آموز پایه یازدهم هستم و علاقه ی زیادی به ریاضی پیدا کردم و رقبت زیادی برای شرکت در المپیاد ندارم ولی بعضی از دوستانم که تجربه درس خوندن به سبک المپاد رو داشتن میگن شاید بتونی ولی امید نداشته باش و …
  البته افسوس که دیر این انرژی رو پیدا کردم …
  با این وجود میخواستم نظر شما را به عنوان یک فرد باتجربه بدانم که آیا میتوانم این کار را انجام دهم با توجه به این تاخیر ؟؟؟
  سپاس

 31. سلام ببخشید من دانش اموز پایه یازدهمم و قصد دارم در المپیاد شیمی شرکت کنم من از تابستون امسال شروع کردم به خوندن شیمی و هدفم مداله ولی باتوجه به رقابتی که در این رشته هست و تاخیری که در خواندن شیمی داشتم و اینکه درشهرستان زندگی میکنم و امکان کلاس رفتن با اساتید تهران را ندارم میخواستم ببینم آیا امکان دارد به هدفم برسم؟

  • سلام زهرا جان،
   بله چرا امکانش نباشد؟
   مگه هر سال چند تا از بچه‌های شهرستان‌های کم امکانات رو نمی‌بینی که مدال کشوری، جهانی و رتبه‌های خیلی خوبِ کنکور را به دست میارن؟

 32. سلام اقای خلینا
  تکلیف دانش اموزی که ازبچگی عاشق المپیادبوده،هدفش بوده،اما نه خانواده اش حمایتش میکنن،نه مدرسش تاحالا کلاس المپیاد به چشمش دیده،نه مشاورداره،نه دبیر،هیچ کلاسی نمیتونه بره ولی باچشمش میبینه که بچه های شهرای بزرگ که نه فقط باتلاش،بلکه باپول وکلاسایی که بهترین اساتید درس میدن که همه هم میدونن چه سهم بزرگی تو موفق شدن داره ،میرن مدال میگیرن چیه؟
  دانش اموزی که میدونه اگه یه جای بهتر بود شاید خودشم از مدال اورا بود چیه؟دانش اموزی که هرروز سرخورده ترمیشه ونمیدونه از چی متتفرباشه؟ازشهرش؟مدرسش؟ازچی؟

  • سلام زهراجان،
   کاملا قبول دارم که المپیادی بودن هم مثل خیلی از امتیازهای دیگه، به امکانات وابستگی داره. امیدوارم بتونی امکاناتی که نیاز داری رو به دست بیاری، آیریسک هم در همین راستا تاسیس شده و هر سال کتاب‌های جدید رو به دست خواهانش می‌رسونه و آزمون‌های آزمایشی را در سراسر کشور برگزار می‌کنه، اما همیشه در فکرت باشه که هر سال بسیاری از بچه‌ها بدون امکانات مدال می‌گیرند و موفق می‌شن.

   ان‌شاءالله شما هم یکی از این دوستان باشی

 33. واقعاا حق گفتین … با اینکه 1 سال هم نشده المپیاد خوندنم ولی کلییی تغییر کردم… و تک تک جملاتتونو وقتی می خونم درکشون میکنم چون حال الان من هستن…

 34. سلام،من از بچه های سال دهمم و میخوام المپیاد و شروع کنم با اینکه همه میگن سخته و باعث اتلاااف وقت میشه ولی من عاااشق المپیادم
  ،نظراتون خیلی منو امیدوار کردفقط میشه چندتا کتاب و اموزشگاه معرفی کنید؟
  لطفا حواب بدید

 35. سلام سوالم رو با نام خدا و چهارده معصوم می پرسم.
  من الان میرم سال یازدهم میخوام بطورفوق العاده
  حرفه ای برای المپیاد ریاضی بخونم.میخواستم ببینم
  ازچه منابعی استفاده کنم یاچطوری درس بخونم که برم بسوی مدال و از اونطرف هم ازکنکور عقب نمونم.
  لطفامن روراهنمایی کنید.

 36. سلام.من دانش آموز پایه دهمم و تازه میخوام شروع کنم برای خوندن المپیاد.بنظر شما دیر نیست و میتونم موفق بشم؟
  من عاشق ریاضی و فیزیکم میتونم هر دوتا رو همزمان بخونم و موفق بشم؟
  روزی چند ساعت بخونم تا باعث بشه قبول بشم؟
  کلاس های المپیاد تاثیر زیادی دارن تو قبولی یا نه؟
  من شانسی برای گرفتن مدال با این همه رغیب سرسخت دارم؟
  ممنون

  • سلام امیرحسین،
   زمانِ خوبی داری، دیر نیست.
   ندیدم کسی در هر دو رشته ریاضی و فیزیک بتونه موفق باشه (اگر موفقیت رو کسب مدال فرض کنیم) اگر فقط صرف علاقه است، می‌تونی حتی روی همه‌ی رشته‌ها وقت بذاری.
   چند ساعت؟! کاری که با علاقه است، ساعتِ تعریف شده نداره که!
   کلاسِ المپیاد می‌تونه شتاب‌دهنده باشه، اما واجب نیست.
   همه یک عالمه رقیب سرسخت دارند، همه هم شانس دارند (البته کارِ شانسی انجام نمی‌دید، کاملا مثل شطرنج است و برای هر لحظه‌اش نقشه باید بکشید).

 37. سلام اقای خلینا خسته نباشید
  من یک چیزی بگم به همه بچه ها تجربه شخصی ام بوده.من سه سال المپیاد فیزیک خوندم ولی مرحله دو به دلایلی که خودمم نمی دونم چی بود(شاید خواست خداوند)افتادم ناراحت شدم و هستم ولی المپیاد یک چیزی رو به بچه ها مخصوصا شهرستانی ها یاد میده و اون عشق هست!من تا قبل از المپیاد فقط برای جاه طلبی و مدال می خوندم ولی تو المپیاد فهمیدم ایده یعنی چی !فهمیدم جرقه چیه!این که روی مسله فوق العاده سختی هفته هاکار کنی و بعد جوابشو(با جرقه) پیدا کنی و تا چند ماه عشق کنید.حالا هم مسیر خودمو پیدا کردم و می دونم تو رشته ریاضی محض می تونم به جاهای خوبی برسم حتی اگه از شدت بی پولی گدا بشم(جدی می گم!)و الان حس می کنم توانایی این رو دارم سی سال رو یک مسله مدام کار کنم و اگه نتونستم حلش کنم ناراحت نشم و البته با عشق کار کنم.ریاضی مهارت نیست که با تمرین به دست بیاد(هر کسی این فکرو داره معلومه عشق و لذت ایده پردازی رو تجربه نکرده) ریاضی تخیله و فیزیک تخیل واقعی!
  پس برید و از زندگی لذت ببرید و عشق کنید با المپیاد چرا که خوندن برای مدال فقط بد بختی میاره!(هر چند اگه طلای جهانی بشی)اینو سدریک ویلانی دارنده مدال فیلدز میگه.
  اگه براتون جالب بود
  سدریک ویلانی رو در گوگل سرچ کنید و سخنرانی تدش رو ببینید(خیلی زیباست)
  یا زندگینامه گریگوری پرلمان رو بخونید!
  به هر حال آب که از جایی جاری بشه خودش مسیر خودش رو پیدا می کنه!

 38. من می‌خوام تازه در المپیاد نجوم شرکت کنم الان که میشه. دهم یا همون سال دوم دبیرستان همیشه راجب نجوم می‌خوندم حتی بعضی اوقات کتابهای سطح بالایی هم می‌خوندم ولی نمی‌دونم الان که همه ی اون اطلاعات ب درد المپیاد میخوره یا ن یعنی در کل برای شرکت در المپیاد اگه کلاسهایی که برامون میزارن رو در نظر نگیریم خودم باید تو چ سطحی باشم که موفق بشم؟؟؟؟؟

 39. بعضیا تو مدرسه مثل مدیر و معاونا همش بهم میگم المپیاد فیزیک به چی دردت میخوره و اینا ولی من بازم میخونم. به نظر شما اگا تونستم انشاالله مدال بگیرم رنگش واقعا تاثیر داره یا مدال هر رنگی باشه ارزشمنده؟

 40. با سلام خدمت شما آقای خلینا ، آخرین نظری که داده شد مال حدودا دو ماه پیشه نمیدونم نظرمو میبیند یا نه ولی تا اخرشو میخوام بخونید و جواب بدید ( مثلا نه با دو کلمه موفق باشی و تلاشتو بکن و ( بچه داشتیم تو شهرستان بوده مدال اورده ) !!! … من پایه یازدهم و رشته ریاضی هستم و اطلاعات کافی در مورد المپیاد دارم و علاقه شدیدی به ریاضیات دارم و از حدود دو هفته پیش منابع المپیادی خودمو سفارش دادم که شامل 4 جلد کتاب میشه ، با توجه به این که توی شهرستان درس میخونم و هیچ کلاس المپیاد یا مدال آوری توی شهرستان ما ( بوشهر ) نیست هیچ امیدی برای مدال آوری یا کسب نتیجه خیلی تاپ ندارم ! ! ! … و فقط میخوام با این کار خودمو بکشم بالا و یه برنامه ریزی دقیق و یه آینده ای که تا 20 سال دیگه خودم اونو میسازم داشته باشم و براش تلاش کنم … از طرفی واقعا نیاز به درد دل دارم با کسی که من رو راهنمایی کنه در این راه … چون با توجه به این توی مدرسه ای درس میخونم که حتی المپیاد های علمی رو ساپورت نمیکنه و هیچ کلاس و برنامه ای نداره و دانش آموزان مستعدی نداره یکم در این مورد نگرانم … و میخوام بدونم اگه تلاش خودم را بکنم میتونم توی سه ماه و نیم دیگه این 4 تا کتابو در حد مرحله اول تموم کنم یا نه … یا نه اصلا بیخیالش بشم چون مدرسم مثلا ساپورت نمیکنه یا برگزار نمیکنه فقط بخونم برای خودم … ببینید یه سری سوالاتی تو ذهنمه که فقط میتونم باهاتون از طریق ایمیل یا به صورت تلفنی بگم چون واقعا به این درس و موفق شدن توی ریاضیات علاقه دارم و الان که ساعت 4 صبحه دارم ویدئو های آموزشی نظریه اعداد و جبر از اینترنت که تحت ویدئو های رایگان هستند دانلود میکنم و دو ساعت دیگه باید برم مدرسه !!! …. خلاصه سر سخت دارم تلاش میکنم و از همین الان با برنامه ای که خودم نوشتم دارم همین درسای مدرسمو و المپیادو ردیف میکنم … لطفا اگه وقت دارید یه زمانی ترتیب بدید باهاتون در این مورد صحبت کنم چون نمیدونم فردا چی میشه !!! ( من شرایطم کاملا با دوستان دیگه متفاوته ) … موفق باشین

  • سلام محمدعلی،
   ببین سوال و جوابت با هم بود! خودت می‌دونی علاقه داری، می‌دونی هم که ممکنه موفق نشی. خوب الآن تصمیمِ خوب چیه؟ بی‌خیال بشی یا تلاش کنی؟

   روزهای فرد ساعت 18 تا 19 با این شماره تماس بگیر، این وقت رو گذاشتم که با بچه‌ها گپ بزنیم:
   09900220556

 41. سلام اقای خلینا من پایه دهمم تو مدرسه تیزهوشان درس می خونم رقابت تو همه ی درسا خیلی زیاده اما المپیادی کمه اگه برا المپیاد بخونم احتمال اینکه از مدرسه جا بمونم خیلی زیاده بعد واقعا هدفم نامشخصه یعنی جوری که بین همه ی المپیاد ها شک دارم که کدومو انتخاب کنم نمی دونم به نظرتون میرسم چند تا المپیادو شرکت کنم که علاقه مو پیدا کنم رشتمم تجربیه بنظرتون زیست شرکت کنم بهتر نیست ؟

  • سلام علی جان،
   چند روز در هر رشته مطالعه کن تا بیشترین علاقه‌ات رو پیدا کنی، المپیاد کارِ سختی است و به زمان مناسبی احتیاج دارد. نمیشه بعد از انتخاب آزمون و خطاهای زیادی داشت.

 42. سلام. من توی شهرستان زندگی میکنم و توی مدرسمون(فرزانگان شاهرود) کلاسای المپیاد برگزار میشه که دبیرمون هم مدال برنز داره. توی یکی از نظر ها خوندم که برای المپیاد هم خانواده آگاه و هم پولدار میخوای… این حرف واقعا درسته من حتی اگر خودمم انگیزشو داشته باشم واقعا شرایط اقتصادی اجازه نمیده که توی کلاسا شرکت کنم.. از یه طرف میگم نکنه وقت بذارم و از درسم بیوفتم اخرش هیچی به هیچی از یه طرفم میگم شاید واقعا از پسش بر بیام و جزو 40 نفر بشم… میشه راهنماییم کنین.. واقعا نمیدونم چیکار کنم

  • سلام،
   الآن شما هم مدرس و هم کلاس و هم اطلاعات و هم پشتکار رو داری، چیز دیگه‌ای که لازم داری کتاب و آزمون خوب است. برای این موضوع هزینه فراوانی نیاز نیست!

 43. من همیشه دوست داشتم المپیادی باشم . خیلی دلم می خواست المپیاد زیست یا شیمی شرکت کنم و اینقد بخونم تا مدال بگیرم ولی از بخت بدم توی کلاس های المپیاد مدرسه قبولم نکردن چون نیم نمره از حد نصاب کمتر شدم:(
  هی روزگار :)))) الان یازدهمم دیگه خیلی دیر شده
  از ما که گذشت!!!! ولی امیدوارم بچه های المپیادی به ارزو هاشون برسن^_^

 44. سلام آقای خلینا.. خسته نباشید و ممنون از کارایی که برای ما دانش آموزا میکنید♡
  من از پشت میز نشستن و حل کردن مسائل ریاضی خیلی خوشم میاد! نخبه نیستم ولی استعداد خوبی در ریاضیات دارم. تهران زندگی میکنم و در مدرسه ی کوشش درس میخونم (نمیدونم میدونید کجاست یا نه!)? ولی آقای نوری رنجبر (همکارتون!) با ما در اینجا ترکیبیات کار میکنن. کمتر از یک ماه تا مرحله اول المپیاد مونده و من متاسفانه متاسفانه تازه با المپیاد آشنا شدم!? اونم هم به لطف بچه های مدرسه ی ادونس کوشش! با این حال میخوام بپرسم که اگر من از همین الان شروع کنم و تا پایان سال تحصیلی روی دهم متمرکز باشم و ی مقداری از منابع المپیاد رو بخونم و تابستون هم حسابان و هندسه ی یازدهم و منابع رو تموم کنم، امیدی هست که سال یازدهم مرحله اول و دوم قبول شم؟ ?(و آیا روش خوندنم خوبه؟)خودتون خوب می دونید که مدال های همه ی رشته ها توسط بچه های علامه حلی و انرژی و سلام و فرزانگان گرفته میشن(خوش بحالشون☹)، منم که کلاسی ندارم برم! :)) نه آیریسک ثبت نام کردم و نه طلایی ها! به نظرتون برم مدرسه ی سلام سال دیگه؟ آزمون ورودیش خیلی راحته و امسال هم قبول شدم ولی نرفتم:) . به هر حال من از بچه های ۴ (نوع) مدرسه ای که در بالا گفتم خیلی می ترسم :))) میدونید بچه های انرژی هر هفته ۶ ساعت المپیاد دارن؟? و ما هیچی نداریم :||| راستی آقای خلینا دهم دیر نیست..؟ شما میدونید بچه هایی که طلا گرفتن مثل امین رخشا، امین بهجتی، محمدصادق مهدوی و … از چندم شروع کردن به خوندن؟ و سوال آخرم هم اینه که آیا بچه های المپیادی درس مدرسه شونو میخونن؟

  • سلام رومینا جان،

   به نظرم توی این فرصتی که تا جواب دادن به نوشته‌ات داشتی، فرصت کردی اطلاعات خودت رو از المپیاد بالاتر ببری. المپیاد تلاش و مطالعه‌ی مستمر و فردی است و به کلاس و مدرسه و … وابسته نیست. بچه‌های المپیادی معمولا و نزدیک به همه‌شون! در درس‌های مدرسه هم موفق هستند.

 45. من در مقطع متوسطه اول هستم و از الان دارم آزمون و خطا میکنم که روش دقیق و منسجم مطالعه برای المپیاد رو برای خودم کشفش کنم
  لطفا مطالبی از زمینه های مختلف المپیاد هم بزارید
  من خیلی مشتاق شدم بدونم المپیاد های کامپیوتر و روبوکاپ اصلا به چه صورت هستند

 46. سلام آقای خلینا من الان دهمم و یک ساعت دیگه المپیاد شیمی دارم چون امسال درباره المپیاد نمیدونستم نتونستم برای امسال خیلی خوب آماده بشم ولی از یک هفته دیگه میخوام شروع کنم برای سال دیگه خیلی عالی آماده بشم به نظرتون دیر نیست الان ؟؟
  چون چیزهای دیگ هدفم هست ولی بیشترین هدفم آوردن مدال موفق میشم؟؟
  امکانات رو هم دارم ونه خیلی زیاد وتو مدرسه نمونه دولتی درس میخونم

  • سلام سادینا جان،
   هر دانش‌آموزِ سالم و با انگیزه‌ای می‌تونه در مدت یک سال (که زمان خیلی زیاد یا کمی است!) به هر موفقیتی می‌خواد برسه، المپیاد که چیزِ خیلی پیچیده‌ای هم نیست، جای خود دارد.

 47. سلام خسته نباشید
  من واقعا امسال نمیدونم چی شد که فرصت ها رو ازدست دادم و هر موقع میخواستم برای المپیاد بخونم حس بدی تمام وجودم رو میگرفت و اصلا تمرکز نداشتم تا الان که واقعا نمیدونم چکار کنم نیخوام بخونم ولی نمیتونم خیلی هم دیر شده و تمام معلم ها هم همه انتظار دارند نمیتونم بهشون بگم امادگی ندارم واقعا حس خیلی بدی دارم و سردرگم هیچ کس هم نیست که راهنماییم کنه
  پایه نهم

 48. سلام جناب وقتتون بخیر…من 22 سالمه، علاقه ی بسیار زیادی به ریاضی دارم اما متاسفانه به خاطر اشتباهاتی که تو زندگیم داشتم از همون دوم سوم دبیرستان از ریاضی دور شدم و البته من در مورد المپیاد هم هیچ چیز نمیدونستم…اما واقعا فکر میکنم جدا از علاقه ی زیادی که به ریاضی دارم، استعداد خوبی هم تو این زمینه داشته باشم…اصلا دوست ندارم که اگر حدسم در مورد استعدادم درسته، حرومش کنم. ممکنه کمکم کنید و بگید چطور میتونم با سنّی که دارم به طور جدی و حرفه ای ریاضی رو دنبال کنم؟

  • سلام،
   برای مطالعه‌ی آزاد ریاضی همیشه فرصت دارید و تازه شما که هنوز در اوایل جوانی هستی!
   برای راهنمایی گرفتن در مسیر مطالعه می‌تونی از ریاضی‌دانان بزرگی که در دانشگاه‌های مختلفِ ایران هستند، کمک بگیرید.

 49. سلام من پایه هفتم دبیرستان فرزانگان هستم و به المپیا علاقه دارم و قبلا خیلی رویایی به المپیاد نگاه میکردم ولی الان که بیشتر راجع بهش تحقیق کردم دیدم زمین تا آسمون با تفکر من فرق داره!!!ولی من میخوام بخونم,خانواده همراهی میکنن و از نظر مالی هم مشکلی ندارم و توی تهران هم زندگی میکنم و از نظر شرایط محیطی مشکلی ندارم و لی مشکل اینه که نمیدونم اصن چه المپیادی بخونم,حفظیاتم خیلی خوبه و میدونم که تو الپیاد ریاضی و کامپیوتر هم موفق نمیشم و علاقه خودم به زیست و شیمی هست و لی نمیدونم برم کدومشون چون دبیرامون خیلی خوب نبودن نتونستم استعدادمو درست شناسایی کنم.واقعا نگرانم چون اگه قبول نشم وقت خودم که به کنار خانواده م روهم به خاطر خودم درگیر کردم و اینکه بیشتر دوست دارم به خاطر مزایای مدال المپیاد شیمی اونو انتخاب کنم و لی دوستم میگه اصن به فکر این موضوع نباش و به علاقه ت فک کن نمیدونم لطفا راهنمایی کنید🤔🤔

  • سلام ارغوان،
   خوشحالم که برای انتخاب راهت دغدغه داری و فکر می‌کنی. برای همفکری بهتر می‌تونی از دفتر آیریسک وقت بگیری (02166917230) یا روزهای فرد ساعت 17 تا 19 با خط مستقیم خودم تماس بگیری: 09900220556

   موفق باشی

 50. سلام من سال دیگه وارد دهم میشم و تازه میخوام برای المپیاد ریاضی شرکت کنم ولی تا الان هیچ کاری نکرده ام و
  میخوام سال دهم نتیجه بگیرم به نظرشما ازتابستون امسال شروع کنم فرصت کافی دارم؟ و چطور باید برنامه ریزی کنم

  • سلام سارا،
   شش ماه از ابتدای تابستان تا بهمن فرصت داری مرحله اول را ببندی و بعدش سه ماه برای مرحله دوم، اگر می‌خوای مدال بگیری، خیلی باید تلاش کنی. فرصتِ زیادی نیست؛ اما نشدنی نیست.

 51. سلام آقای خیلنا من نهمم و دارم برای المپیاد زیست شناسی میخونم. خدارو شکر مادرم و خوانواده ام هم از من حمایت میکنند ولی یه مشکل بزرگی که دارم کمبود زمان هست. الان زمان زیادیه که میخوام درست و حسابی بشینم پای المپیاد ولی هر دفعه یه مشکلی پیش میاد مخصوصا امتحانات درون مدرسه ای انقدر این معلم های ما زیاد امتحان میگیرند که آدم اصلا وقت خوندن درس های دیگر رو نمیکنه به نظرتون باید برای جبران این اتلاف وقت چیکار کنم؟

  • سلام آروین،
   الآن که خرداد شده و کمتر وقت برای مطالعه‌ی المپیادی داری، خودت رو برای زمان‌های غیرامتحانی آماده کن! به محض تموم شدن پایان‌ترم‌ها فرصت خوبی داری تا حجم خوبی از مطالب رو پیش ببری. نگران نباش که هر سال بچه‌ها دارند این کار رو انجام می‌دن و به مشکلی هم برنمی‌خورن.

 52. سلام وقت بخیر من یک دانش آموز دختر المپیادی ام و دارم المپیاد ریاضی میخونم با توجه به اینکه خیییلی کم پیش میاد دخترا مدالای خوب بگیرن و باتوجه به اینکه من توی شهرستانم و همه از همه نظر با المپیاد آشنا نیستن و بدون آگاهی میگن خوب نیست و با توجه به اینکه من مدرسه فرزانگانم و تقریبا میتونم به یاری خدا رتبه خوبی تو کنکور بیارم آیا اشتباه نیست وقت کنکورم رو روی المپیاد بذارم؟؟(البته من واقعا از خوندن ریاضی لذتی رو میبرم که از بقیه درسا نمیبرم اما واقعیت هم خییلی مهمه) و اینکه توی المپیادی مثل ریاضی آدم باید هوش بینظیری داشته باشه یا هوش متوسط با تلاش هم خوبه؟؟

  • سلام نیکو،
   بخش اول نوشته‌ات رو دیدم جا خوردم! مریم میرزاخانی، رویا بهشتی، مینا دلیرروی فرد و خیلی از طلاهای جهانی که دختر بودند کم پیش میاد نیست. دخترها کمتر به سمت المپیاد ریاضی کشیده شدند، اما هر جا بوده‌اند، خوب هم نتیجه گرفته‌اند، فرقی بین پسر و دختر ندیدم و هر کدوم خوب تلاش کرده، موفق شده.

   المپیاد و کنکور موازی نیستند، در طول هم هستند. بچه‌ها سال‌های نهم تا یازدهم درگیر مطالعه‌ی درسی و المپیادی هستند و اگر به مدال طلا نرسند، بدون هیچ مشکلی برای کنکور آماده می‌شوند و آنجا رقابت می‌کنند. در سال‌های اخیر، اغلب نفرات برتر کنکور، المپیادی بوده‌اند.

   تاثیر هوش بسیار کمتر از تلاش است و با تلاشِ خوب و علاقه حتماً میشه موفق شد.

 53. با سلام من فارغ التحصیل برق هستم دانشگاه دولتی . ایا واس ما فارغ التحصیل ها المپیاد نیست بخوایم شرکت کنیم واس فیزیک و.. به فیزیک علاقه دارم میخوام بدونم خودخوان بخونم ممکن همچین ازمون های معتبری باشه که نتیجه و سنجشی باشه واسم؟و اگر بشه امتیازی بشه برای رفتن در اینده.. به نظرتون؟ممنون میشم راهنماییم کنید.از کجا چه طوری شروع کنم اصلا ازمون علمی و بین المللی معتبر واس فارغ التحصیل ها هست؟ و اگر اره میشه ازمونی که میدم مطابق با رشتم نباشه؟

 54. سلام خيلى ممنون از مطالب خوب و زيبا تون .من يه سوال داشتم من يك دانش آموز كلاس هشتم هستم ميخواستم امسال براى المپياد IMCرياضى آماده بشم آيا جاى اميدى است و اينكه به نظر شما از چه منابعى استفاده كنم؟؟

  • سلام مبینا،
   ممنون از لطف شما، کتاب‌های نردبان المپیاد ریاضی (سری 4 جلدی) بهترین گزینه برای آمادگی مسابقات مقدماتی ریاضی هستند.

 55. سلام آقا ي خلينا
  من تهران زندگي ميكنم وامسال هم دهم ميرم (تجربي) دوست دارم كه وارد باشگاه المپياد شيمي شم…رياضي م خيلي خوب نيس ولي شيمي رو خيلي دوست دارم …ميخوام سعي و تلاشم رو بكنم ولي بنظر شما ميتونم تو المپياد موفق باشم؟؟ اصن شما براي من المپياد رو توصيه ميكنيد؟؟ باعث تك بعدي شدن انسان نميشه؟!
  به راهنمايي م شما نياز دارم،ممنون

  • سلام سحر،
   هر سال دانش‌پژوهان زیادی را داشتیم که در چند ماه به موفقیت رسیده‌اند، اما تلاششون خیلی عالی بوده.

   خودت رو ببین که می‌تونی خوب تلاش کنی یا نه؟

 56. سلام وقت بخیر. بسیار ممنونم از اینکه جوابم رو دادین و راهنماییم کردین. من مشهدی هستم اما دانشجوی دانشگاه علامه ی تهرانم. از بین اساتید ریاضی در تهران و مشهد شما استاد خاصی مد نظرتون هست که من بتونم ازشون کمک بگیرم؟ بازم ممنون

2 پینگ و بازتاب

 1. پینگ بک :

 2. پینگ بک :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *