چطور کلاس المپیاد انتخاب کنیم؟ (قسمت اول)

در بخش قبل [+] خلاصه گفتم که اگر خودخوانده پیش بروید عمق یادگیری شما بیشتر است و احتمال موفقیت بالاتر دارید و اگر از کلاس استفاده کنید سرعت بیشتری خواهید داشت. در نتیجه بهترین کار، مخلوط کردن این دو پدیده و استفاده از مزایای هر دو است.

چه زمانی از کلاس المپیاد استفاده کنیم؟

اگر در کلاس درسی دبیرستانی، اخلاق و روش معلم شما را به موضوع علاقه‌مند می‌کند، در کلاس المپیاد علاقه و پشتکار شما باید مشوق معلم باشد و حدود بحث را مشخص کند. اگر تازه‌کار هستید و هنوز شک دارید رشته‌ی مورد علاقه را پیدا کرده‌اید یا نه، کلاس نروید و بیشتر در اینترنت جستجو کنید و از مدالی‌های سال‌های قبل کمک بگیرید. وقتی کاملاً مطمئن شدید می‌خواهید المپیادی باشید، مطالب اولیه و متوسط را بخوانید و موضوع را تحلیل کنید، کلاس را برای مباحث پیشرفته‌تر، رفع اشکال، حل سؤال و دیدن ایده‌های جدید بگذارید. از نظر زمانی هم بهتر است کلاس‌های المپیاد را در زمان خلوت برنامه‌ی درسی قرار دهید تا بتوانید در یک دوره‌ی فشرده علاوه بر تمرکز کافی، وقت بیشتری برای فکر کردن و حل مسائل بگذارید. پیشنهاد من از اواخر خرداد تا اواخر شهریور، چند روز بعد از امتحانات دی‌ماه و عید نوروز است.

کدام کلاس المپیاد را انتخاب کنیم؟

چند سؤال از خود بپرسید: سطح علمی من چطور است؟ چقدر می‌خواهم هزینه کنم؟ چقدر می‌خواهم زمان صرف کنم؟ و سپس کلاس المپیادی را انتخاب کنید که با سطح شما متناسب باشد. مثلاً شرکت در دوره‌ی جمع‌بندی و آموزش مرحله‌ی اول و دوم برای کسانی که تازه رشته را انتخاب کرده‌اند مناسب نیست و بهتر است این دوستان در کلاس‌های آموزش مبحثی یا مقدماتی شرکت کنند.

اگر حداقل دو کتاب در مورد موضوعی خاص نخوانده‌اید، شرکت در دوره‌ی حل سؤال آن موضوع بی‌فایده است. و در مقابل اگر کاملاً بر موضوعی مسلط هستید، وسواس به خرج ندهید و با شرکت در کلاس‌های تکراری وقت خود را تلف نکنید. اگر دو کلاس باهدف یکسان (مثلاً آموزش منابع مرحله‌ی اول) وجود دارد و همه‌چیز آن‌ها شبیه است، منطق حکم می‌کند که به کلاسی بروید که هزینه‌ی کمتری دریافت می‌کند. مدرس و برنامه‌ریزی، حداکثر بیست درصد در موفقیت تاثیر دارند و این خود شما هستید که قرار است مسیر را طی کنید. پس گول تبلیغات را نخورید. موفقیت بسیاری از مدال‌آوران حاصل تلاش شخصی خودشان و معلمین با سابقه‌ای است که سال‌ها در این زمینه کار کرده‌اند. کافی است با یک مثال تلنگری به این موضوع بزنم. کسی که به تازگی مدال طلای جهانی شیمی کسب کرده است، حداکثر دانشی به اندازه‌ی ترم چهارمِ کارشناسی (لیسانس) شیمی دارد. پس یک کارشناس شیمی که با المپیاد آشنا و در این زمینه پرتجربه باشد، در بسیاری از موارد بهتر از مدال‌آور بی‌تجربه می‌تواند مطالب را آموزش دهد. البته هستند مدال‌آورانی که فن تدریس را در خمیرمایه‌ی خود دارند و با سن کم، هم‌سطح اساتید پرسابقه مطلب را آموزش می‌دهند. اما از آنجا که در برخی شهرستان‌ها مد شده مدرس فقط باید مدال جهانی داشته باشد، گه‌گاه مسیر را اشتباه می‌روند و دانش‌آموزان را به کسی می‌سپارند که بی‌تجربه، آن‌ها را از راه درست منحرف می‌کند و دیده شده که حتی اثرات مخربی بر رفتار و آموزش نوجوانان گذاشته‌اند.

چقدر هزینه کنیم؟

تا حالا اسباب کشی داشته‌اید؟ اگر برای حمل یک شانه تخم مرغ، یک کامیون را خبر کنید نظر دیگران چیست؟ چقدر پول را برای این تصمیم نادرست دور ریخته‌اید؟ اگر برای تیم فوتبال روستای توابع تهران از کاپِلّو یا فِرگوسِن دعوت کنید، چقدر در پیشرفت آن‌ها تاثیر دارد؟ سطح علمی هم ظرفیت و وزن دارد. اگر قرار است ابتدای راه آموزش را پیش بروید، حتما نیازی نیست از کسی که بر بلندای افتخار آن موضوع ایستاده است استفاده کنید. معمولا افراد موفق‌تر، مشهور و پرمخاطب هم هستند و به دلیل تقاضای زیاد و عرضه‌ی محدود! مجبور می‌شوند هزینه‌ها را چندین برابر کنند 🙂 صبر کنید و با آرامش پیش بروید و وقتی به سطحی رسیدید که اطرافیان پاسخگوی نیاز شما نیستند، سراغ گزینه‌های خاص بروید. مدرسی که برای هر دقیقه از کلاسش 5 هزار تومان دریافت می‌کند، اگر نفس عمیق بکشد 500 تومان برای شما آب خورده و اگر عطسه کند، 200 تومان باید بپردازید. بگذریم از اساتیدی که سر کلاس می‌خوابند و دانش‌آموز مجبور است صدها هزار تومان بابت خواب استاد هزینه کند!

علاوه بر این‌ها، در هنگام سفر برای کلاس، به هزینه‌های اسکان و خوراک هم دقت کنید و بی‌پروا به جیب پدر و مادر حمله نکنید. شاید روزی که پدر و مادر شدید، بیشتر بفهمید که برای هر ریال از این پول چقدر زحمت کشیده شده است.

کدام کلاس‌ها را نرویم؟

چند عبارت هست که هر کجا دیدید بدانید قرار است یا گول بخورید یا غول شما را بخورد! بهترین اساتید، بزرگترین گروه، بهترین برنامه‌ریزی، پرافتخارترین نتایج، مکان برگزاری کلاس‌ها در برج میلاد! و از این دست عبارت‌ها که معمولاً دروغ هم هستند هیچ باری به جز تبلیغات الکی ندارند و حتی اگر درست باشند، مزیتی برای یک کلاس خوب المپیاد به شمار نمی‌روند. شهرت هم تضمین‌کننده‌ی کیفیت نیست و همانقدر که اگر یک فروشگاه لوازم صوتی و تصویری بزرگ یک رستوران تاسیس کند، دلیلی بر ارایه‌ی غذای سالم نیست، اگر یک ناشر خوب یا دانشگاه مطرح هم کلاس المپیاد برگزار کرد، دلیلی بر کیفیت آن نیست. سعی کنید برای هر کاری درباره‌ی همان تخصص تحقیق کنید. در سال‌های گذشته دیده شده است که دانشگاه‌هایی که وارد رقابت المپیاد شده‌اند هم نام خود را لکه‌دار کرده‌اند و هم برنامه‌ی دانش‌آموزان را به شدت خراب کرده‌اند. مثلا در نوروز 93، دو دانشگاهی که قصد برگزاری کلاس‌های مرحله‌ی دوم المپیاد را داشتند، پس از دریافت شهریه از دانش‌آموزان، درب دانشگاه را بستند و تا آخر نوروز خبری ازشان نبود! حتما درک می‌کنید که دانش‌آموزان چه استرسی را تحمل کردند تا حداقل بتوانند پول خود را پس بگیرند.

کاری که مدت‌ها موسسات کنکوری انجام می‌دادند، به تازگی به المپیاد هم رسوخ کرده. من می‌پرسم و جواب با شما: اگر دانش‌آموزی 1000 ساعت تلاش کند و از زمین‌های خاکی به موفقیت برسد 😀 و در این 1000 ساعت، 5 جلسه هم با موسسه‌ای کلاس داشته باشد، سهم این موسسه در موفقیت آن دانش‌آموز چقدر است؟ اصلا آیا این موسسه حق دارد موفقیت دانش‌آموز را به حساب خود بیاورد و روی آن تبلیغ کند یا نه؟

خلاصه‌ی مطلب اینکه برای انتخاب کلاس فعال باشید و خوب پرس و جو کنید. علاوه بر هزینه، این زمان و موقعیتی است که دارید بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید و اگر استفاده‌ی نامناسبی از آن ببرید، فقط خودتان باید پاسخگوی آینده‌تان باشید.

پایانِ قسمتِ اول …

پی‌نوشت: این نوشته در مهر 1395 ویرایش شده است.

2 نظر

 1. شاید بحث کلاس واسه کسی مث من سخته
  خب وقتی توانمندیش رو نداشته باشید که برید چه ساعتی 500 هزار تومان چه 5 هزار تومان
  یه جاهایی فقط خودتی خودت
  من واقعا به سطحی رسیدم که نیاز به کلاس دارم و امکانش نیست خودم باید یک تنه به سمت سختیش برم ولی ناراحت نیستم.
  شاید اگر امکانش بود الان وضعیت کاملا فرق میکرد ولی اینجوری نیست
  شما یه ساعت وقتی معلم داری تازه میفهمی چه شکلی باید به سوال نگاه میکردی و میفهمیدی و حل میکردی.
  کلا کلاس با یه معلم نسبتا خوب بهتر از کلاس نداشتنه.

  • سلام امیدوار،
   آفرین که داری پیش می‌ری، اگر مشکل مالی برای شرکت در کلاس داری، با دفتر آیریسک تماس بگیر، شاید راه‌هایی پیدا بشه 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *