برای المپیاد کلاس بریم یا نه؟

کلاس المپیاد پدیده‌ای است که در سال‌های اخیر فراگیر شده است. در بسیاری از مدارس و شهرها دوره‌های کوتاه‌مدت چندروزه تا بلندمدت چندساله برگزار می‌شود تا دانش‌آموزان با مطالب ویژه‌ی شرکت در المپیادها آشنا شوند. گاهی بچه‌ها تصور می‌کنند که موفقیت المپیاد نسبت مستقیمی با تعداد کلاس‌هایی دارد که یک فرد شرکت کرده است اما با نگاهی به آمار پذیرفته‌شدگان مرحله‌ی اول و مدال‌آوران سال‌های گذشته به اشتباه بودن این تصور آگاه می‌شویم. (رتبه‌بندی شهرها و مدارس کشور در المپیادهای سال‌های گوناگون را می‌توانید از بخش آمار و اطلاعات سایت آیریسک [+] دریافت کنید.)

دیده‌شده که دانش‌آموزی بدون حتی یک جلسه کلاس توانسته تا مدال جهانی هم برسد و دانش‌آموزان بسیاری با صدها ساعت آموزش ویژه، موفقیتی به دست نیاورده‌اند. شاید بپرسید پس چرا آمار مدال در مدارس و شهرهای خاص با این همه کلاسی که برگزار می‌کنند، این‌قدر بالا است؟ مثلاً چرا شهر تهران هرسال تقریباً نصف مدال‌ها را به خود اختصاص داده؟ در پاسخ باید یادآوری کنم، تعداد شرکت‌کنندگان تهرانی در مرحله‌ی اول المپیادهای علمی بیش از نصف کل شرکت‌کنندگان است و بنابراین انتظار هم می‌رود در مراحل پایانی تعداد بیشتری از پذیرفته‌شدگان مربوط به این شهر باشند. البته هرچه به مراحل بالاتر المپیاد نگاه کنیم، درصد موفقیت این شهرها کاهش می‌یابد و مثلاً در میان مدال‌های طلا، کمتر از 20 درصد به تهران اختصاص دارد. این مراحل بالاتر است که سهم کوشش و هوش افراد در آن بیش از امکانات و هزینه است.

بنابراین بهتر است برای کلاس رفتن عجله‌ای نکنید و پیش از آن، خود را ارزیابی کنید. دانش‌آموزانی که خویش‌خوانده و با مرور کتاب‌ها و جستجو توانسته‌اند مطلبی را بیاموزند، در پاسخ به چالش‌های آن موفق‌تر از دانش‌آموزانی هستند که از نتایج یافته‌های دیگران در کلاس‌های آموزشی استفاده می‌کنند. اما اگر فکر می‌کنید در مطالعه‌ی شخصی سرعت و دقت کافی ندارید و یک راهنما باید شما را به‌سوی هدف هل بدهد، کلاس‌های المپیادی می‌تواند در کنار مشاور مدرسه، دوستان مطلع از مسیر و اطلاعات عمومی که شما می‌توانید از اینترنت به دست آورید گزینه‌ی خوبی باشد.

7 نظر

 1. سلام.
  اول باید بگم که نظر من صرفن در مورد المپیاد کامپیوتره.
  به نظر من برای یه سومی به معلم نیاز نیست. یا اگه باشه کمتر از ۱۰ ساعت تو کل سال. در عوض به یه پشتیبان ۲۴ ساعته نیازه!
  منظورم اینه که یکی باشه که تمام فعالیت‌های دانش‌پژوه (!) رو زیر نظر بگیره، از ساعت و نوع استراحت‌هاش تا سوالایی که می‌زنه و شیوه‌ی فکر کردن رو سوال. این پشتیبانه باید سوال‌های خوب رو جمع کنه و به دانش‌پژوه (!) بده که از سردرگمی تو سایتی مثل کد فرسز که بیش از ۳۰۰۰ تا سوال داره (تازه اگه gym و گروه‌ها رو در نظر نگیریم) در بیاد. موقعی هم که می‌فهمه که وقتشه، تو یه جلسه‌ی نیم ساعته چیز (الگوریتم، دیتا استراکچر) جدیدی که باید یاد بگیره رو بهش یاد بده (لزومن نباید این جلسه حضوری باشه).
  تجربه نشون داده که فرایند بالا می‌تونه هر کسی رو طی یک سال طلا کنه، و حتی طلای خیلی خوب، مثلن ۱ یا ۲.
  می‌خاستم ببینم شما به عنوان یه آدم بسیار با تجربه که کلی آمار و اطلاعات دارین نظرتون چیه ؟
  ممنون.

  • آرپا جان حرفت تا حد زیادی درسته؛
   نگیم 24 ساعته، اما پشتیبان کاربلد لازم است. برای همین گروه‌هایی رو در تلگرام ساختیم که کارش فقط خطِ راهنما دادن به دانش‌آموزان است و کار دیگه‌ای نداره!

   البته یک ساله طلا شدن به عوامل دیگه هم بستگی داره و کار پشتیبانِ راه‌بلد فقط هل دادن شما در مسیر درست است.

   • سلام، ممنون که اینقدر سریع جواب دادین !

    نه اتفاقن من 24 ساعته رو مد نظرمه، یکی که واقعن دلش واسه دانش‌پژوه بسوزه یا بهتر بگم، دوستش باشه، یه جمله‌ی معروف هست که می‌گه : «تجربه نشون داده هر وقت یه معلم وارد زندگی خصوصی یه نفر شده اونو طلا کرده» با این که به نظرم این گروه‌های تلگرام خوبن (هر چند من هیچ وقت عضوشون نبودم ولی غیر مستقیم فعالیت داشتم) ولی بازم این که یه دوست سال بالایی بالا سر دانش‌پژوه باشه خیلی مفید تره.

    درسته، من حرفم رو اصلاح می کنم. یعنی این جمله: «فرایند بالا می‌تونه هر کسی رو طی یک سال طلا کنه» باید بشه این : «فرایند بالا می‌تونه هر کسی که جنم کافی داشته باشه رو طی یک سال طلا کنه»

    ممنون از کمکی که به پیشرفت المپیاد ایران می‌کنین.

    پ.ن. راستی، به جای دانش‌پژوه چی استفاده کنیم که جالب‌تر باشه؟.

    • اصلاحات شما بسیار خوب بود، این جمله عالیه:
     فرایند بالا (و هر برنامه‌ریزی دیگه‌ای) می‌تونه هر کسی که جنم کافی داشته باشه رو (شاید) طی یک سال طلا کنه! (توکل به خدا و خوش شانسی هم مهمه، شاید صبح آزمون تصادف کنی)

     پی‌نوشت: هنوز چیزی بهتر از دانش‌پژوه پیدا نکردم، از دانشجو و دانش‌آموز خیلی بهتره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *