اهواز نامه

 1. پل سفید اهواز

یکی از ساکنان اهواز میگفت: اهواز مثل گاوی میمونه که شیرش را دوشیده باشند و حالا اون را در بین علفهای هرز رها کرده اند تا خودش را زنده نگه دارد. 5 و 6 فروردین 91 به دعوت دبیرستان فرزانگان ناحیه 4، سفر کوتاهی به اهواز داشتم …

پل سفید اهواز (منبع تصویر: اینترنت) سال 1391

 • اهواز شهری صنعتی است و درآمد بسیاری را از طریق استخراج و فروش نفت و فراورده های آن نسیب ایران میکند؛ اما امکانات تفریحی و شهرنشینی در آن مربوط به چند دهه گذشته است. در اهواز پارک یا بنای تاریخی مشهوری نمیتوانید بیابید. هرگاه نزدیک یکی از اهالی از شهر تعریف کنید، شاکی میشود که "مگر چه چیز خوبی دیده ای؟"
 • قضیه گرد و غبار کشورهای همسایه، سیاسی باشد یا اقتصادی، به شدت مردم اهواز را تحت تاثیر قرار داده است، میگویند از هر 10 نفر، 8 نفر از مشکل ریه رنج میبرند. اگرچه در روزهای اقامتم هوا صاف بود، اما روی میز کلاسهایی که دوره المپیاد را برگزار کردیم، میشد اثر غباری را دید که برای شاید یک هفته بود و در تهران آن را میتوان به سالها نسبت داد.
 • در منطقه کیانپارس اهواز که میتوان آن را از شهرکهای جدید به حساب آورد، میتوانید یک عصر خنک را کنار کارون تجربه کنید و از قدم زدن در پارک ساحلی (جاده ساحلی) با بوی ماهی و نیزار لذت ببرید.
 • "پاداد" پارک مدرن اهواز شباهتی به شهربازی تهران سالها قبل از تخریب دارد. پاداد و ما هم رفتیم، اما مسافران نوروزی و کاروانهای راهیان نور تک تک چمنها و صندلیها را اشغال کرده بودند.
 • آفرین به مردم اهواز که بازار روزانه شهر در نادری را "بازار شیطان" نامیده اند. دلیل را که پرسیدم گفتند به خاطر شیطنت خریدار و فروشنده است. در تهران کلاهبردارترین صنف، بنگاه املاک است. نامشان را که ببینی، صداقت، عدالت، حقیقت و …
 • من که پروازهای داخلی را با یکی دو ساعت تاخیر هم ارز میدانستم، برایم عجیب بود که رفت و برگشت حتی یک دقیقه تاخیر نداشتیم!

6 نظر

  • سلام،
   من از بچه های دبیرستان خاصی تعریف نکرده ام! از نظر من همه دانش آموزان میتوانند نمونه و خاص باشند. حرفهای من بیشتر برای شناسایی نکاتی از شهرهایی است که رفته ام و توجه ام را به خود جلب کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *