بی نظمی در باشگاه دانش پژوهان جوان ادامه دارد…

همه ساله در چنین زمانی نه تنها ثبت نام متقاضیان شرکت در المپیادهای علمی آغاز شده بود، بلکه زمان برگزاری و سرفصل منابع آزمون در بسیاری از رشته ها مشخص گردیده بود. اگر چه به روند قبلی نیز انتقادهایی وارد بود، اما امسال باشگاه دانش پژوهان جوان آب پاکی را بر دست همه ریخته است.

نیمه آذر نیز گذشته است و هنوز هیچ چیز از آزمون المپیادهای علمی در سال 1390 مشخص نیست. دانش آموزان مستعد و کوشایی که چند سال از بهترین زمانهای عمر خود را صرف دانش اندوزی کرده اند، منتظر هستند تا پس از تاخیر بسیار بالاخره باشگاه دست به کار شده، لطف نموده و آنها را مطلع سازد. همیشه بر روند اطلاع رسانی المپیادهای علمی نقدهایی وارد بوده است و من نیز در گذشته این موضوع را نوشته ام [1 و 2 و 3] اما با تغییر مدیریت در سال گذشته و ادغام باشگاه دانش پژوهان جوان و سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، همه منتظر بودند تا نتیجه مثبتی حاصل شود، نه اینکه داشته هایمان نیز از دست برود و کاری که بیش از 20 سال تجربه در آن اندوخته شده بود، به یک باره از صفر شروع شود.

هم اکنون مشکلات فراوانی پیش روی اساتید و دانش پژوهان باشگاه وجود دارد. نداشتن فضای آموزشی (حداقل امکان مورد نیاز برای آزموش)، نداشتن امکانات آزمایشگاهی، نداشتن بودجه آموزشی و پژوهشی، کم اهمیت جلوه دادن زحمات مدال آوران در دو سال گذشته (از سال 1389 جشن اهدای مدال از بین رفته است) و نبود مدیریت منسجم و برنامه ریزی برای کسب نتایج بهتر در آینده. اگر به مشکلات فوق، بی نظمی در اطلاع رسانی و سردرگم کردن دانش پژوهان را نیز اضافه کنیم، با مجموعه ای نایاب از اشتباهات و کمبودها مواجه میشویم که شاید در هیچ یک از نهادهای علمی مسوول در دنیا نتوانیم متناظر آن را پیدا کنیم.

چرا باشگاه دانش پژوهان جوان پس از گذشت بیش از بیست سال فعالیت، هنوز یک پایگاه اطلاع رسانی درست ندارد و وبگاه آن چند روز است که از دسترس خارج شده است سایت خبری باشگاه دانش پژوهان جوان(در زمان ارسال این نوشته هنوز پیغام خطای روبرو در تارنمای خبری باشگاه نمایش میابد.)

امید است مسوولین باشگاه هر چه سریعتر فکری به حال این وضعیت نا به سامان کنند؛ زیرا در نبود اطلاعات کافی، افراد سودجو و غیر مسوول که کمترین تجربه ای در پرورش استعدادهای برتر ندارند با شایعه پراکنی و اخبار نادرست دانش پژوهان را به مراکز خود جذب میکنند.

2 نظر

  1. سلام و خسته نباشید به شما استاد عزیز
    از ما که گذشت و کنکوری شدیم اما باشگاه میتونست خیلی بهتر از این ها باشه
    حداقل اینکه کمی از مسئولین خواهش کنند که در رفتار با دانش آموزان کمی سنجیده تر عمل کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *