ذوق دیده شدن

  1. تصویر معرفی سایت المپیادهای علمی ایران

پس از جان گرفتن سایت المپیادهای علمی ایران، در نامه هایی جداگانه به مسوولین مختلف آموزشی، از آنها برای معرفی سایت در نهاد تابعه دعوت به عمل آمد، اما پس از گذشت 4 سال، هنوز اقدامی صورت نگرفته است. اکنون پی بردم که در سالهای فعالیتم زمینه المپیاد، اینقدر از عادی دیده شدن خوشحال نبودم. همه کس المپیاد و المپیادی را جدا از دیگران تصور میکند، اما با دو اتفاقی که در این هفته رخ داد، دیدگاه تازه ای را نیز دیدم.

تصویر معرفی سایت المپیادهای علمی ایران

اتفاق اول: دوشنبه به دیدن فیلم ورود آقایان ممنوع ساخته رامبد جوان رفتم. جدای از ارزش گذاری هنری و بحثهای فنی فیلم که من کاملا با آنها بیگانه هستم، بررسی موضوعی مثل المپیاد شیمی در یک فیلم سینمایی برایم اندکی غریب بود. بیشتر که فکر کردم دیدم کلا بررسی موضوعات علمی، دانش آموزی، دانشجویی و زندگی نوجوانی در سینمای ما بیگانه است. در دو سال اخیر چند فیلم هالیوود با موضوع کالج و نوجوانی دیده اید؟ چند فیلم جذاب مانند "ذهن زیبا" شما را با زندگی یک دانشمند آشنا کرده است؟ حالا چند فیلم ایرانی نام ببرید که در طول تاریخ ساخته شده و نگاهی به بررسی دوران دبیرستان کرده باشد. حتی همین فیلم ورود آقایان ممنوع نیز نگاه المپیادی خود را فقط با نام بردن از این موضوع پی میگیرد و پایان میدهد.

از آنجا که هر کجا نامی از المپیاد و به خصوص المپیاد شیمی برده شود، به سرعت نظرم جلب میشود، در طول فیلم دنبال نشانه های واقعی المپیاد بودم که ناگهای دختران را در حال مطالعه کتاب المپیادهای شیمی ایران خودم دیدم! بعد از آن هم آقای عطاران کتابم را به عنوان منبع معرفی کرد و در نهایت تا انتهای فیلم همان کتاب به عنوان تنها نماد المپیاد شیمی مطرح شد!

اتفاق دوم: از صبح دوشنبه دانش آموزان و دوستان SMS و ایمیلهای زیادی فرستادند که سایت شما در برنامه کلیک شبکه BBC فارسی به عنوان سایتی جامع برای آموزش المپیاد معرفی شده است. واقعا خوشحال شدم. دیدن برنامه برایم مقدور نبود و توانستم به ترفندهای مختلف برنامه کلیک را دانلود کنم. جالب بود که یک معرفی چند ثانیه ای، اینقدر برایم اهمیت داشت و شادی به ارمغان آورد. به یاد نامه هایی افتادم که به مسوولین مختلف آموزشی ایران داده بودیم و درخواست معرفی سایت را به دانش آموزان کرده بودیم. شک دارم که هنوز یکی از آنها خوانده شده باشد. البته همچنان امیدوارم بالاخره روزی اینقدر بر رشد فرهنگ المپیادی و دانش نوجوانان نقش داشته باشیم که مسوولین نیز مانند دانش آموزان نتوانند تلاشهای انجام شده را نادیده بگیرند. [کلیپ معرفی سایت المپیادهای علمی ایران در BBC فارسی با حجم 9.6 مگابایت]

3 نظر

  1. سلام استاد
    به خدا داشتم اون روز یه جا می گشتم که اینو بگم ! که شما فرمودین اخه کجا اینطوری چرا هر کی هر چی دلش می خواد در مورد یه گروه می گه شما ببینید یه فیلمی هست اسمش یادم نیست گلزار و حیایی بازی کرده با اینکه با کل سینما و فوتبال اینا رابطه ی خوبی ندارم ولی اونجا گلزار در نقش المپیاد ریاضی هست تو رو خدا ببینید اصلا نشان های چیزی که نیست کلش فقط اول فیلم داره با کامپیوتر کار می کنه و چند تا عکس انیشتن تو اتاقش داره از طرفی هم ببخشیدا لااقل یه نوجوونی چیزی پیدا می کردن اونجا ادم بیشتر فکر می کنه گلزار معلم المپیاد تا خود المپیاد بعدشم می گه یه تحقیق داشتم که به هر جا فرستادم گفتن بزار در کوزه ابشو بخور و فرستادم اون ور با کله قبول کردن ولی این کلا مغایره اولا بیچاره ما تا سوم که داشتیم جون می کندیم که المپیاد قبول شیم بعد اینکه قبول شدیم هم جون می کنیم که طلا بگیریم و بعدش تاز فراغت حاصل می شه تو همین یه مدت با المپ جهانی ولی اقا فکرش باز بوده تحقیق کرده اونم تحقیقی که اونور قبول کنه ! ؟ دوم اینکه حالا به فرض کرده مگه می تونه چنین ادمی و با چنین مختصاتی تو فیلم بی خیال المپیاد جهانی شه و بره ؟؟ سوم عاشق یه دختره می شه که همسن خودش تقریبا و یه ماجرایه عشقی و جنایی هم تو فیلم شروع می شه نمی دونم با حیایی می رن دزدی و جنایی و هر چیز دیگه ای جز اینکه اقا داریم در مورد المپیاد در مورد نخبه نمی دونم مهاجرت کسایی که تو کنکور یه رقمی دو رقمی شدن المپیاد قبول شدن حرف می زنیم همه چی هست به جز اینا و این شکل مزخرف معنی کردن این ها هم عجیب بود اقا

  2. طولانی شد ببخشید
    نظری به کنکور : شما تو صدا سیما یه حرف خوب یه حرف متین در مورد کنکوری تا حالا شنیدین طرف خانواده رو نشون می ده یکیش کلاه برداره یه دختر دانشجو داره مثلا یه مادر و یک کنکوری تا اون مادر و دختر نظر می دن که بابا فلان فقط دعوا رو نشون می ده ولی تا کنکوری حرف می زنه می گن برو درستو بخون برو تستتو بزن ، بچه زرنگ کنکوری تو صداسیما با عرض پوزش از شما و خوانندگان یعنی خرخون و جایگاه اونی که یک سال همه چیزشو فدای درسش می کنه و شدید و با اون استقامت درس می خونه و موفق می شه تو صداسیما مشتی که خروار جامعه هست با چنین حرف های تزیین می کنن نمی دونم والا اگه کنکوری یه سال می خونه خرخون هست المپیادی که سه سال می خونه اون چیه ؟ مگه سخت کار کردن بده ؟ انیشتن تو خاطراتش می گه اون موقع که کارم فایل کردن تو ثبت اختراعات بود بدون وقفه روزی 18 ساعت مطالعه داشتیم پس بسم الله به انیشتن هم این لقب بدیم ؟ وقتی که راه ساکت کردن کنکوری بشه برو تستتو بزن تو صداسیما انتظاری باید نداشته باشیم که بدنه مردم حرف خوشایندی در این مورد گفته باشن وقتی که همه احساسات و تلاش های یه کنکوری رو با سوال غلط در کنکور مسئولین جواب می دن انتظار از مردم از صداسیما داشتن یکم بی معنیه استادی که نشسته سوال طرح کنه وقتی دانش پژوه رو با سوال غلطش مسخره می کنه چه انتظاری داریم که کارگردان فیلمی که درصد بالایه انجان ساخت فیلم فقط دیدگاه مادیه کسی رو که کنکور داره رو درک کنه !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *