نقد برگزاری المپیادهای علمی (3) پس از آزمون

در بخشهای پیشین نقد المپیادهای علمی ایران [1] و [2] به بررسی مشکلات قبل از برگزاری آزمون و روزهای برگزاری المپیادهای علمی ایران پرداختیم. اما با توجه به بازخوردهای گرفته شده از دانش آموزان سراسر ایران در سایت المپیادهای علمی ایران [3] طی سالهای 1386 تا 1389، بیشترین مشکل روند برگزاری این مسابقات به بعد از آزمون باز میگردد. این مشکلات را میتوان در چند دسته خلاصه نمود:

عدم اطلاع رسانی درست برای زمان اعلام نتایج: شاید این به تنهایی مشکل بزرگی نباشد! اما در همین مورد ضعف روابط عمومی باشگاه به خوبی نشان داده میشود. دانش آموزان روزهای زیادی را در اضطراب اعلام نتایج میگذرانند و به سایتهای مختلف اینترنتی سر زده و به دنبال انواع شایعات احساساتی میشوند. بنابراین تعدادی از دانش آموزان که از قبولی خود اطمینان کافی ندارند نمیتوانند برای مرحله دوم یا دوره تابستانه آماده شوند و این فرصت را از دست میدهند.

عدم تصحیح مناسب برگه های تستی و تشریحی: تصحیح یکسان و درست برگه ها از مهمترین ارکان یک آزمون استاندارد میباشد. اما هر ساله اشتباهات بسیاری در تصحیح برگه های رشته های مختلف به چشم میخورد [مثلا 4] .  به همین دلیل هرساله تعدادی از دانش آموزان پس از اعلام نتایج و با اعتراضات فراوان وارد دوره تابستانی میشوند و جالب آن است که مدالهای طلای بسیاری از بین این دانش آموزان به دست آمده است. کافی است به یاد آورید که عدم قبولی در مرحله دوم یعنی کنکور و هزاران مشکل دیگر و مدال طلا یعنی معافیت کنکور و سربازی و نخبه کشوری و هزاران مزایای دیگر. برای مثال در دوره هجدهم المپیاد شیمی تعداد 11 نفر با اعتراض قبول شدند و در پایان دوره تابستانه 2 طلای کشوری از بین همین افراد انتخاب شد.

بنابراین عدم دقت کافی در تصحیح برگه ها ممکن است باعث تغییر سرنوشت انسانهایی شود که با اعتماد کامل به باشگاه، تمام تلاش خود را در جهت کسب اطلاعات بیشتر انجام داده اند.

عدم اطلاع رسانی در مورد نمره قبولی و عدم ارایه کارنامه: این کمترین حق هر شرکت کننده است که بداند در پس از انجام مسابقه در کجا قرار داشته است و دیگر رقیبان او چه کرده اند. حد اقل نمره قبولی هر سال مانند یک رمز ناگشودنی نزد باشگاه باقی میماند و هیچ یک از دانش آموزان نمیتوانند بر اساس آن خود را محک بزنند. این عدم اطلاع رسانی باعث حرف ها و شایعاتی در مورد  انتخاب افرادی که از لحاظ علمی ضعیفتر هستند اما امتیازات دیگری دارند شده است. ارایه کارنامه که داستانی عجیبتر دارد. هنوز کسی نمیداند چرا کارنامه همه شرکت کنندگان به آنها ارایه نمیشود یا روی سایت باشگاه قرار نمیگیرد که هر دانش آموز بتواند با کد داوطلبی خود آن را مشاهده کند. جالبتر اینکه بنابر گفته روابط عمومی باشگاه دانش پژوهان جوان در پاسخ تماسهای تلفنی پیاپی، ارایه کارنامه فقط به صورت حضوری و آن هم نه به همه افراد (بلکه به انتخاب باشگاه) صورت میگیرد.

از خود سوال کنید که یک دانش آموز زاهدانی در فرصت 3 روزه اعلام نتایج و اعتراضات چگونه باید برنامه ریزی کند تا به تهران بیاید و کارنامه خود را بگیرد؟ سپس چند روز منتظر بماند و هر روز پیگیری کند تا بلکه بتواند جواب اعتراض خود را نیز به دست آورد. دانش آموزی که ممکن است هیچ یک از افراد خانواده وی کوچکترین آشنایی با تهران نداشته باشند و از قضا امکان دارد جزو کسانی باشد که میتوانست با اعتراض به جمع شرکت کنندگان دوره تابستانه برسد و مدال طلای آن سال را به دست آورد.

جمع بندی:

با توجه به نکات گفته شده در سه بخش گذشته، بیشترین مشکل باشگاه در برگزاری باشگاه به اطلاع رسانی نامناسب و ناکافی بازمیگردد. اگرچه روابط عمومی باشگاه در طول چند سال اخیر کوشیده است تا با به روز رسانی سایت خود این مشکل را برطرف کند، اما صرف انرژی بر روی مسایلی همچون تبلیغات کتاب و کلاس و آزمون باعث شده است تا این روابط عمومی از مهمترین هدف خود کمی فاصله بگیرد و با سرعت بسیار اندکی پیشرفت نماید.

دومین مشکل المپیادهای علمی ایران از دید دانش آموزان و کارشناسان خارج از باشگاه مربوط به بی حوصلگی و عدم اختصاص زمان کافی به طراحی آزمون، حروفچینی آن و تصحیح سوالات از طرف کمیته های علمی است.  شایسته است این عزیزان که هریک دنیایی از دانش رشته تخصصی خود میباشند، با صرف زمان بیشتر این مشکل را برطرف نمایند.

در پایان منتظر دیدگاه های شما در بخش نظرات هستیم. با آرزوی توفیق الهی برای تمام دانش آموزان کوشای ایرانی و کسب بیشترین افتخارات در سالهای آینده.

حسام الدین مرتضی خلینا، بهار 1389

ارسال شده در :

7 نظر

 1. خیلی خیلی ممنون که به فکر بچه ها هستید …
  هر سه قسمت رو خوندم. خیلی خوب بود. امیدوارم باشگاه به موارد ذکر شده توجه کنه.
  با سپاس، shoki .

 2. هر سه قسمتش عاااالی بود.
  اما یه قسمت کم داشت اونم«مشکلات دانش آموز قبل از آمادگی برای آزمونه»که البته زیاد به باشگاه مربوط نمیشه؛بیشتر بستگی به این داره که اون دانش آموز تو چه شهری و با چه امکاناتی زندگی کنه!
  در واقع برای موفق شدن توی المپیاد تنها استعداد کفایت نمی کنه!!!!!!!!!!!

 3. با سلام
  از مقاله نقدی بر المپیاد علمی در ایران برای پایان نامه ای استفاده کرده ام … بسیار مفید بود … از شما می خواهم در صورتی که این مقاله را در جایی مانند نشریه ، فصلنامه یا مجله یا پایان نامه ای آورده اید مشخصات آن را برای ذکر در منبع برایم بفرستید.. با تشکر خداوردیان

 4. من پذیرفته ی مرحله 2 امسال هستم،جالبه که هیچ جا اطلاعاتی درباره ی این که دوره ی تابستانی چطور برگزار می شه پیدا نکردم.
  لطفا به گوش مسئولین برسونید.

 5. منم با اینا موافقم
  ولی فقط اینا نیست!
  مسئولینی در باشگاه مسئول هستند که هنوز تکالیف مسئولیت خودشون رو نمیدونن!صداقت،عدالت،دلسوزی،دانایی،…!
  توی دوره 14زیست،اومدن یه سوال تکراری و دشوار با 15 نمره ناقابل(!)از دوره 13 و قبول نشدن فردی با نمره 90 با وجود کف 68 در المپیاد و…(ده ها مورد دیگه) رو با چه عقل سلیمی میشه توجیه کرد؟؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *