نقد برگزاری المپیادهای علمی (1) قبل از آزمون

آرم باشگاه

نماد المپیادهای علمی

باشگاه دانش پژوهان جوان به عنوان متصدی المپیادهای علمی ایران همواره کوشیده است تا با بهتر کردن روند برگزاری این مسابقه بزرگ، کیفیت و کمیت افراد شرکت کننده در آن را بهبود بخشد. البته مدارس سمپاد، غیرانتفاعی و نمونه دولتی نیز با سرمایه گذاری در این راه، دانش آموزان خود را هرساله قویتر و به روزتر نموده اند تا اکنون شاهد رقابتی بسیار نزدیک بین تعداد زیادی از دانش آموزانی باشیم که وقت گرانبهای خود را به مطالعه رشته های المپیادی اختصاص داده اند.

با رشد روزافزون تعداد شرکت کنندگان، همچنان اشکالات اساسی در برگزاری آزمونهای المپیادهای علمی ایران وجود دارد که اگر در برطرف کردن آنها قدم برنداریم، اعتبار این آزمونها نزد دانش آموزان کم رنگ خواهد شد. به یاد داشته باشیم که تنها هدف و سرمایه در این راه دانش آموزان مستعد هستند و در صورتی که رضایت همه جانبه آنها فراهم نشود، عملی بیهوده انجام شده است.

مشکلات آزمون را میتوان به سه دسته عمده تقسیم کرد: قبل از آزمون، حین آزمون و بعد از آن. در این مقاله سعی داریم مشکلاتی را که قبل از روز آزمون در پیش روی دانش آموزان قرار دارد نقد و بررسی نماییم.

 1. دیر ارسال شدن بخشنامه آزمون برای مدارس و عدم توان زمان بندی مناسب: معمولا بخشنامه آزمون  در آذرماه هر سال برای مدارس ارسال میگردد و شرایط دانش آموزان برای شرکت در آزمون ها و زمان برگزاری آزمون را اعلام میکند. در چند سال اخیر زمان برگزاری آزمون از اواسط اسفندماه به اوایل بهمن ماه تغییر کرده که علاوه بر تداخل امتحانات ترم اول با آزمونهای مرحله اول المپیادهای علمی، سرفصل رشته هایی چون ادبی و کامپیوتر خیلی نزدیک به آزمون به دست دانش آموزان خواهد رسید و باعث افت علمی دانش آموزان مدارس محروم تر میگردد. زیرا در این مدارس دبیران با تجربه در زنمینه المپیاد کمتر رفت و آمد دارند و دانش آموزان بر اساس علایق شخصی به دنبال آموزش مباحث میروند. علاوه بر این تغییر زمان آزمون به سردترین روزهای سال، باعث مشکل در رفت و آمد دانش آموزانی شده است که از مناطق محروم در این مسابقه شرکت نموده اند.
 2. عدم اطلاع رسانی سرفصلهای امتحانی از طرف کمیته های علمی: با فرض اینکه مباحث المپیادهای علمی در هیچ قالب و چهارچوبی نمیگنجد نمیتوانیم یک آزمون استاندارد را برگزار کنیم. کمیته های علمی بر چند رشته در تعیین چهارچوب و اطلاع رسانی آن به دانش آموزان مناسب عمل نمیکنند به طوری که تا چند روز قبل از آزمون هنوز تعدادی از دانش آموزان نمیتوانند سرفصل سوالات و مباحث را به درستی تشخیص دهند.
 3. عدم اطلاع رسانی درست در مورد بارم سوالات و زمان آزمون: زمان بندی آزمون یکی از نکات مهمی است که دانش آموزان آن را تمرین کرده و دارای مهارت کافی در رعایت آن میشوند. حال اگر هر دوره یک زمان بندی متفاوت داشته باشد، این امر قابل پیش بینی نیست و سود را دانش آموزانی که تمرین کمتری داشته اند خواهند بد. مثلا در دوره های 17 تا 20 المپیاد شیمی، زمان رسشهای چهار گزینه ای مرحله اول 3 بار تغییر کرده است. همچنین در سالهای اخیر در چند رشته نوع سوالات و امتیاز هر نوع سوال دستخوش تغییر شده است. با یک مثال میتوانیم اهمیت این موضوع را بهتر درک کنیم.

در آزمون مرحله دوم المپیاد شیمی سال 1388 (دوره بیستم) به ناگهان ارزش سوالات تستی از 150 نمره به 100 نمره کاهش و ارزش سوالات تشریحی از 70 نمره به 100 نمره افزایش یافت. به این ترتیب قبل از این دوره ارزش هر سوال تشریحی با سه پرسش چندگزینه ای برابر بود که در این سال ارزش هر سوال تشریحی به حدود 7 سوال چند گزینه ای رسید! این تغییر و عدم اطلاع رسانی قبل از آزمون باعث شد تا تعدادی از دانش آموزان مستعدی که انرژی بیشتری صرف سوالات چند گزینه ای کرده بودند پشت سد مرحله دوم باقی بمانند.

ادامه دارد…

ارسال شده در :

3 نظر

 1. سلام.
  منم از اون جمله افرادیم که خیلی دوست دارم توی المپیاد شیمی شرکت کنم اما مثه روز واسم روشنه که بی نتیجه اس!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  آخه با هر دیدی که بهش نگاه میکنم می بینم با این شرایطی که دارم احتمال قبولیم حتی همون مرحله اول به 5% هم نمی رسه(در نهایت اعتماد به نفس)با این وجود:
  پاییز امسال که میرم سوم؛تصمیم گرفتم توی المپیاد شرکت کنم.اگر امکانش هست مطالبی رو در این باره توی وبلاگتون بذارید و چند تا منبع رو که زبون ساده ای داره معرفی کنید.برای یکی مثل من می تونه خیلی مفید و مؤثر باشه…………….ممنون

 2. سلام به maryam
  شما میتوانید به سایت المپیادهای علمی ایران به آدرس http://www.irysc.com سر بزنید و تمام منابع و مطالب مورد نیاز المپیاد شیمی را از آنجا تهیه نمایید.
  من و دیگر دوستان مدال آور در تالارهای این سایت پاسخگوی سوالات علمی و مشاوره ای شما خواهیم بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *