کتاب‌های المپیاد شیمی

ساعت‌ها با المپیاد شیمی – جلد اول [خرید اینترنتی]

ناشر: انتشارات گچ (آیریسک) – چاپ اول: زمستان 1394

جلد اول کتاب ساعت‌ها با المپیاد شیمی مجموعه‌ی 10 آزمون المپیاد شیمی به همراه پاسخ تشریحی سوالات است. هسته‌ی اولیه‌ی سوالات آن را المپیادهای آزمایشی آیریسک از سال 1387 تا 1393 تشکیل می‌دهد. برای ساخت هر یک از آزمون‌ها، سوالات موجود از بین چهارده مولف المپیادهای آزمایشی انتخاب شد و ترتیب آن‌ها به هم ریخت، در انتها طبقه‌بندی دوباره برای ساخت آزمون انجام شد. هرجا که لازم بود، سوالات ویرایش شدند تا متن آن‌ها به روز و بدون اشکال باشد و در بعضی سرفصل‌ها سوالات جدید طرح شد.

حل تک‌تک سوالات این کتاب برای دانش‌آموزان المپیادی که قصد مدال کرده‌اند، چه به صورت تمرین و چه به صورت آزمون (زمان‌دار) واجب است و بعد از حل هر آزمون باید جواب‌های تشریحی را به دقت بررسی کنند تا اگر نکته‌ای را متوجه نشده‌اند، بیاموزند. همچنین با توجه به دشوار و مفهومی شدن سوالات شیمی کنکور، داوطلبانی که قصد دارند شیمی پایه را برتر از کتاب جمع کنند! نیز می‌توانند از این کتاب استفاده‌ی بسیاری ببرند.

دوستان بسیاری در تدوین المپیادهای آزمایشی آیریسک در طول این سال‌ها نقش داشته‌اند که ذکر نام آن‌ها برای قدردانی از زحمات ایشان واجب است. به ترتیب الفبا، طراحان سوالات این کتاب را مشاهده می‌کنید:

آرش آژیده – صدرا آقاجانی – پیام افتخارجهرمی – مهدی توکل – امیر توکلی – عباس سرمایه – اشکان خاوران – مرتضی خلینا – پیمان دل‌پرستان – محمدرضا زهره‌وند – سپهر طالبی – فرشید عفتی – کامبیز فراهانی – سیدحیدر مروج

المپیادهای شیمی ایران – مرحله‌ی اول [خرید اینترنتی]

ناشر: دانش پژوهان جوان / چاپ اول 1386 / تا کنون 8 بار تجدید چاپ

سوالات طبقه بندی شده دوره های اخیر مرحله اول المپیاد شیمی ایران که به همراه پاسخهای تشریحی تهیه شده است. این کتاب برای داوطلبین شرکت در المپیاد شیمی ایران در مرحله اول و دوم مفیدترین منبع محسوب میشود؛ همچنین دانش آموزان مستعدی که قصد شرکت در کنکور سراسری رشته های ریاضی-فیزیک یا تجربی را دارند نیز میتوانند به قدر کافی از آن بهره مند گردند. دوره های 14 به بعد کاملا منطبق با کتب فعلی دبیرستان هستند و با حل کردن این سوالات دانش آموز به عمق بیشتری در مطالعه میرسد.

المپیادهای شیمی ایران – مرحله‌ی دوم [خرید اینترنتی]

ناشر: انتشارات فاطمی – چاپ اول: زمستان 1393

المپیادهای شیمی کانادا / سال 1987 تا کنون/ دانش پژوهان جوان / چاپ اول 1386

سطح بسیاری از سوالات این کتاب فراتر از آزمونهای مرحله اول و دوم المپیاد شیمی است. پس از کلنجار رفتن با این سوالات و مطالعه پاسخهای تشریحی آنها، دانش پژوهان به دید وسیع تری در شیمی دست پیدا میکنند.

شیمی در سپهر المپیاد (جلد اول) / کانون فرهنگی آموزش (قلم چی) / چاپ اول 1387

سرفصل المپیاد شیمی در برخی کشورها همچون آمریکا، استرالیا و کانادا شباهت بسیار زیادی با سرفصلهای المپیاد شیمی ایران دارد و بارها دیده شده است که سوالات مشترکی بین این کشورها و ایران در دوره های مختلف المپیاد شیمی وجود داشته است. بنابراین یکی از منابع بسیار مفید برای آمادگی دانش پژوهان المپیادی، مطالعه تک تک تستهای این کشورها میباشد؛ چون علاوه بر تکرار عینی آنها، ایده های آنها نیز در آزمونهای ایران کاربرد زیادی دارد و باعث تقویت بنیه علمی و جهت دهی مناسب به مطالعه شیمیایی! دانش آموزان میشود.

در این جلد از دوره دو جلدی شیمی در سپهر المپیاد، که با توجه به نیازهای دانش پژوهان دبیرستانی ایران تنظیم شده است، مباحثی با سرفصلهای کتاب شیمی درسی سال دوم دبیرستان پوشش داده شده است.

شیمی در سپهر المپیاد (جلد دوم) / کانون فرهنگی آموزش (قلم چی) / چاپ اول 1387

در این جلد از دوره دو جلدی شیمی در سپهر المپیاد، که با توجه به نیازهای دانش پژوهان دبیرستانی ایران تنظیم شده است، مباحثی با سرفصلهای کتاب شیمی درسی سال سوم دبیرستان پوشش داده شده است.

2 نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *